2010. március. 01. 11:50 Szegő Iván Miklós Utolsó frissítés: 2010. március. 01. 12:42 Sport

Betegek, fáradtak, visszavonulnak a téli olimpia sztárjai

A vancouveri olimpián néhány régi sztár történelmi eredményeket ért, de új neveket is meg kellett tanulniuk azoknak, akik a legtöbb aranyat szerző sportolók nevét akarják feljegyezni - igaz, közülük is már a visszavonulást fontolgatja az egyik versenyző. Az olimpiát nyerők között rossz lövők, majdnem megvakult bobosok, fáradt, kiégett korcsolyázók és beteg sífutók vannak.

Vancouverben négyszeres bobbajnok lett a német André Lange, és hatszoros aranyérmessé lépett elő a norvég sílövő, Ole Einar Björndalen, aki így – mellesleg – minden idők második legeredményesebb téli olimpikonja lett. Ám néhány olyan névvel is gazdagodott a sporttörténelem, akiket korábban inkább csak az egyes sportágak kedvelői ismertek: a rövidpályás gyorskorcsolyázóknál Vang Meng 2006-os torinói aranya után most három újabbat szerzett 2010-ben, a sífutóknál pedig Marit Björgen tűnt fel aranyhalmozóként. Björgen egyébként a vancouveri játékok legeredményesebb sportolója lett, három arannyal, egy ezüsttel és egy bronzzal.

A téli olimpia eredményeit nehéz összehasonlítani, hiszen míg a sífutóknál, sílövőknél rendkívül sok versenyszámban mérik össze a tudásukat a különböző nemzetek sportolói, addig például a bobosok vagy kettesben, vagy négyesben indulhatnak. Éppen ezért talán az idei olimpia legnagyobb teljesítménye, hogy elsőként lett négyszeres aranyérmes egy német bobos: André Lange.

Lange és legyőzője

Az ő „igazi” olimpiája – mint most kiderült – inkább a 2006-os torinói volt, ahol mindkét számot megnyerte, és erre korábban csak egyszer volt példa, Wolfgang Hoppe volt képes erre először. Lange kormányosként 2010-ben is kitett magáért, hiszen kettesben bajnok lett, négyesben pedig a második helyet érte el. Így a Salt Lake Cityben szerzett 2002-es négyesbob-győzelmével együtt immár négyszeres bajnokként és egyszeres ezüstérmesként távozhatott Vancouverből. Ezzel minden idők legsikeresebb bobosa lett a német versenyző, aki nem mellesleg még nyolc világbajnoki címmel, négy vb-ezüsttel és két vb-bronzzal is dicsekedhet. Azt már csak ráadásul tesszük hozzá: nyolcszoros Európa-bajnokról van szó.

A négyesek versenyében azonban Langét letaszította a csúcsról egy új sztár, az amerikai Steven Holcomb. Az ő eredménye azért is feltétlenül a legnagyobbak közé kívánkozik, hiszen két évvel ezelőtt még a látását fenyegette egy szembetegség. Csak foltokat látott ekkoriban, de továbbra is versenyzett. Végül mégiscsak alávetette magát az operációnak, így beültetett lencsével hallatlan sikert ért el most Vancouverben: pályarekordokat döntve előzte meg a legjobb német csapatot, a kétszeres címvédő Langét, akit olimpián 2002-ben és 2006-ban sem tudott négyesben senki felülmúlni.

Egy rossz lövő: Ole Einar Björndalen

Az olimpián egy viszonylag rossz céllövő, a „mindössze” 14-szeres világbajnok norvég Ole Einar Björndalen szintén történelmi rekordot állított fel. A biatlonisták között megszerezte hatodik aranyát, ezzel minden idők legeredményesebb sílövője lett ötkarikás játékokon – ehhez a 4x7,5 kilométeres váltóversenyre volt szükség, ahol a norvég csapat tagja volt. Björndalennél több téli olimpiai bajnokságot csak honfitársa, a nyolcszoros bajnok sífutó, Björn Dählie szerzett. Björndalen 1998-ban, Naganóban nyerte első aranyát, aztán 2002-ben Salt Lake Cityben négy aranyat söpört be, majd Torinóban ezüstöket és egy bronzot gyűjtött 2006-ban. Vancouverben egy csapatsikerrel egészítette ki tehát aranykollekcióját.

Björndalen (jobboldalt) ezúttal váltóban ünnepelhetett
MTI/EPA

Kis túlzással azt is mondhatnánk, hogy Björndalen is inkább sífutó, mint lövő, hiszen a biatlonisták között viszonylag pontatlanul talál célba. Vancouverben is volt olyan szám – a 15 kilométeres tömegrajtos verseny -, amiben szinte értékelhetetlen teljesítményt nyújtott a rossz lövészet miatt (hétszer hibázott): csak három versenyzőt tudott megelőzni. Ám például második lett 20 kilométeren. Björndalen sífutóként kiváló, még világkupa-viadalt is nyert korábban ebben a sportágban – erre sílövő még sosem volt képes –, így a sílövészetben is elsősorban abból él, hogy gyors, nem pedig azzal, hogy pontos. Persze puska nélkül ő sem az igazi, hiszen a vancouveri olimpia alatt egy interjúban – amelyet az MTI idézett – azt állította, hogy ha nincs mellette a felesége, akkor a puskájával alszik.

Egy beteg győztes és legyőzője

Egy másik norvég, Marit Björgen a női sífutók között lett Vancouver rekordere: három aranyat, egy ezüstöt és egy bronzot szerzett, ennél jobb teljesítmény a férfiak és a nők között sem volt idén az ötkarikás játékokon. Björgennek sem sikerült azonban minden ezen az olimpián: a 30 kilométeres versenyben csak hajszállal, 0,3 másodperccel volt lassabb a lengyel Justina Kowalczyknál, aki elképesztő küzdelemben előzte meg a norvég sokszoros bajnokot.

Björgen mosolyog - pedig itt legyőzte őt a földön fekvő Kowalczyk
MTI/EPA

Kowalczyk egyébként az olimpia elején még arra panaszkodott – amikor kikapott Björgentől egy másik számban –, hogy beteg emberek előzik meg, és szeretne ő is asztmás lenni. Mindenesetre az olimpia végén Kowalczyknak pár tizedmásodperccel jobb eredményével sikerült megakadályoznia, hogy Björgen legyen az első sífutó, aki egy olimpián négy aranyat szerez.

Egy fáradt, visszavonuló 25 éves

Vancouerben Björgen eredményeit majdnem megközelítette egy szintén háromszoros győztes, a kínai Vang Meng (Wang Meng). A rövidpályás gyorskorcsolyázás női 500 és 1000 méteres számát, illetve a csapatversenyt is megnyerte a kínai. Így összesen – a torinói olimpián elért sikerével együtt – négyszeres győztes ötkarikás játékokon. A 25 éves kínai versenyző egyébként a visszavonulását fontolgatja, fáradtnak érzi magát. A sport befejezéséről várhatóan a szezon végén dönt majd. Az ázsiai sportoló egyébként szerencsésnek mondhatja magát, hiszen a csapatversenyt nem ők nyerték eredetileg, de az első helyen befutó koreaiakat végül diszkvalifikálták. Vang Meng egyébként egy rekordot is felállított Vancouverben: ő az első kínai nő, aki egyetlen olimpián háromszor is diadalmaskodott az MTI szerint.

Vang Meng, a kiégett négyszeres bajnok
MTI/AP

Szintén rendkívül eredményes volt az olimpián az alpesi sízőknél a német Maria Riesch, aki a szuperkombináció után megnyerte a női műlesiklást is, így kétszeres bajnok lett, ami ebben a szakágban, alpesi síelésben senki másnak nem sikerült Vancouverben – a férfiak között sem.

Egy "magyar" sztár

Végül említsünk meg néhány kiváló jégkorongozót is: a kanadai Eric Staal csapata győzelmével bekerült abba az elit társaságba, akiket a Tripla Arany Klubnak is neveznek: vagyis ő lett a 23. olyan hokis, aki olimpiát, vébét és Stanley-kupát (észak-amerikai profi bajnokságot) is nyert együtteseivel. Olyanokhoz csatlakozhatott így, mint az orosz Fetyiszov és Larionov, a cseh Jagr, a svéd Forsberg, a kanadai Sakic, Pronger és Niedermayer – az utóbbi kettő szintén ott volt a Vancouverben olimpiát nyerő csapatban.

A jégkorongtorna legértékesebb játékosa egy amerikai lett: Ryan Miller kapus azonban aligha örül ennek túlzottan, hiszen éppen az olimpiai döntőben kapott három gólt a kanadaiaktól, a harmadikat pedig a hirtelen halál végén szedte be, tehát úgy szedte be a gólt, hogy társai javítani sem tudtak az eredményen. A pontversenyt pedig egy szintén csalódott hokis nyerte: a szlovák Pavol Demitra tíz pontot szerzett a tornán, amiből hét gólpassz, illetve assziszt volt, de a szlovákok alulmaradtak a bronzmeccsen a finnekkel szemben.

A legkiválóbb „magyar” is jégkorongozó volt: a kanadai nők kapusa, az Észak-Amerikában született Shannon Szabados vezetékneve legalábbis magyar, és ő még gólt sem kapott a döntőben, amikor legyőzték az amerikaiakat, s így olimpiai bajnokok lettek.

párizsi olimpia 2024

Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába

Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.