Sport MTI / hvg.hu 2010. február. 28. 11:04

Vancouveri éremrekordok: USA-Kanada-csúcs itt is

Az Egyesült Államok megdöntötte az olimpiai rekordot éremhalmozásban a vancouveri téli ötkarikás játékokon, míg Kanada az egyetlen olimpián nyert aranyérmek tekintetében lett csúcstartó.

Az amerikaiak 37 medált gyűjtöttek (9 arany, 15 ezüst, 13 bronz) most Vancouverben, eggyel többet, mint az eddigi rekorder németek 2002-ben, Salt Lake Cityben (akkor a németek 12 aranyat, 16 ezüstöt és 8 bronzot mondhattak a magukénak).

A házigazda kanadaiak számára a legfontosabbnak tartott hokis diadal megszerzésén túl az is a tét volt most, hogy a téli játékok történetében egyedüliként 14 első hellyel büszkélkedhessenek. Ez sikerült is nekik, így felülmúlták a korábbi rekorder szovjeteket és norvégokat, akik 1976-ban, illetve 2002-ben szereztek 13-13 aranyérmet.

A házigazdaként begyűjtött aranyak számát tekintve már korábban az örökranglista élére ugrottak a kanadaiak, hiszen ezen a téren az Egyesült Államok (Salt Lake City, 2002) és Norvégia (Lillehammer, 1994) volt a rekorder 10-10 győzelemmel.

Éremtáblázat, az összes versenyszám után:

USA - 9 arany, 15 ezüst, 13 bronz, összesen: 37
Németország - 10 arany, 13 ezüst 7 bronz, összesen: 30
Kanada - 14 arany, 7 ezüst, 5 bronz, összesen: 26
Norvégia - 9 arany, 8 ezüst, 6 bronz, összesen: 23
Ausztria - 4 arany, 6 ezüst, 6 bronz, összesen: 16
Oroszország - 3 arany, 5 ezüst, 7 bronz, összesen: 15
Dél-Korea - 6 arany, 6 ezüst, 2 bronz, összesen: 14
Svédország - 5 arany, 2 ezüst, 4 bronz, összesen: 11
Kína - 5 arany, 2 ezüst, 4 bronz, összesen: 11
Franciaország - 2 arany, 3 ezüst, 6 bronz, összesen: 11

Sportági rekordok

Az USA nemcsak az összesítésben döntött rekordot, hanem például abban is, hogy több mint hatvan éve, 1948 óta nem szereztek az amerikaiak férfi bobban aranyérmet. Most a szombati versenynapon azonban Steven Holcombék nyertek a négyszeres olimpiai bajnok német Langét legyőzve.

Szintén komoly amerikai eredmény, hogy Lindsey Vonn révén alpesi síelésben női számban nyertek aranyérmet. Erre még volt példa, bár Vonn maga csalódásként érhette meg az olimpiát, hiszen több számban is esélyes volt, egyszer azonban bukott, eltörte az egyik ujját, és ezután elindult ugyan még más versenyeken, de újabb aranyat már nem tudott szerezni.

Svéd ünnep a női curlingezőknél
MTI/AP

Az USA és Kanada számos sportágban, és általában a leglátványosabb számokban játszott döntőt az idei olimpián: a női és a férfi jégkorong döntőt ez a két csapat vívja, illetve vívta, de női curlingben is a kanadaiak éppen csak, hogy kikaptak a svédektől a döntőben. Snowboardban pedig a parallel versenyben izgalmas döntőt nyert egy kanadai hódeszkás.

Osztrák-orosz kudarcok

Minthogy a két észak-amerikai csapat sikert sikerre halmozott, nyilvánvaló, hogy más országok nem tudtak kiválóan teljesíteni. A legnagyobb csalódás az osztrákokat érhette, akik alpesi síben 1936 óta nem értek el ilyen rossz eredményt: egyetlen érmet sem szereztek ebben a szakágban. Oroszország a műkorcsolyázásban szenvedett el nagy kudarcot: nem nyertek aranyat Vancouverben ebben a sportágban. Az orosz jégkorongozók sem dicsekedhetnek: Ovecskinék még az elődöntőbe sem jutottak be.  

Az utolsó norvég aranyérem is sífutásban született: Peter Northug ünnepel
MTI/EPA

Kellemes meglepetést okozott viszont Dél-Korea: immár nemcsak a rövidpályás gyorskorcsolyában, hanem a "hagyományos" gyorskorcsolyában és műkorcsolyában is jól szerepeltek: érmeket, aranyérmeket is begyűjtöttek, így összesen hat aranyat nyertek az ötkarikás játékokon, megelőzve az öt aranyat szerző Kínát vagy a mindössze négy aranyig jutó Ausztriát. Oroszország is mindössze három aranyat gyűjtött az olimpia utolsó előtti napjáig. Norvégia viszont elsősorban a sílövőknek és a sífutóknak köszönhetően kilenc aranyat gyűjtött be - az utolsó aranyukat vasárnap nyerték, szintén sífutásban.

párizsi olimpia 2024
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.