Elítélte Az arany iránytűt a Vatikán
Elítélte a Vatikán Az arany iránytű című amerikai filmet, keresztényellenesnek, istentelennek és ateistának minősítve az alkotást, beleértve Philip Pullman bestsellerszerző regényét is, amelyből készült.
A Vatikán saját lapjában, a L'Osservatore Romanóban hosszú vezércikk jelent meg szerdán a filmről. A katolikus egyház utoljára A Da Vinci-kód ellen indított olyan hadjáratot, mint most a Chris Weitz rendezte film ellen, amelyben Nicole Kidman, Daniel Craig és Dakota Blue Richards játssza a három főszerepet.
"Pullman világában a remény egyszerűen nem létezik, mivel nincsen megváltás, csupán személyes és individualista képesség a helyzet és az események uralására... Amikor az ember megpróbálja kiiktatni Istent a látóköréből, minden kicsivé, szomorúvá, rideggé és embertelenné válik" - olvasható a vezércikkben.
A vezércikk szerzője szerint ennél karácsonyellenesebb film aligha képzelhető el, s némiképp megnyugtató, hogy Az arany iránytű az első hétvégén csupán 26 millió dolláros bevételt hozott a várt 30-40 millió helyett.
Az arany iránytű (amely magyarul is megjelent az idén) Pullman Az Úr sötét anyagai című trilógiájának első része. E fantasyben az egyház és kormányzó szerve, a Magisterium kegyetlen kísérleteket folytat gyermekeken, hogy feltárja a bűn természetét, továbbá megpróbálja elpalástolni azokat a történéseket, amely aláásnák hatalmát és tekintélyét.
A filmváltozatban az egyházra tett utalások egyike sem szerepel, a rendező ugyanis nem akarta megsérteni a vallásos nézők érzékenységét. Ennek ellenére néhány katolikus csoport az Egyesült Államokban bojkottra buzdítja a híveket, mert attól fél, hogy film megtekintése után a nézők a regényt is elolvassák.