2006. június. 02. 13:17 MTI Utolsó frissítés: 2006. június. 02. 13:19 Kult

Tilos a Da Vinci-kód két indiai államban

Már a második indiai szövetségi államban tiltották be A Da Vinci-kód című film vetítését, ezúttal az ország déli részén elterülő Tamilnáduban, miután az ottani keresztény lakosok tüntetéseken követelték ezt.

A múlt héten az északi Pandzsáb állam vezetése minősítette vetítésre alkalmatlannak a világ sok pontján botrányt kiváltó alkotást, miközben a film alapjául szolgáló regényt, Dan Brown legnépszerűbb írását visszavonták a kereskedelmi forgalomból a többségükben keresztények lakta északkeleti Nágaföld államban, ahol nincsenek nagyobb filmszínházak.
 
Tamilnádu hatóságai szerda este úgy nyilatkoztak: olyan panaszok miatt tiltották be a film vetítését, amelyek szerint az sérti a keresztények érzéseit. A regény és a film alaptémája az, hogy Jézus Krisztus elvette feleségül Mária Magdolnát, és gyermekük született. "A film bemutatása kiválthat tüntetéseket, és megzavarhatja a közrendet az államban" - olvasható a szövetségi állam kormányának közleményében.
 
A több mint egymilliárd lakosú Indiában a keresztények aránya 2,34 százalék, de a 63 milliós Tamilnáduban 6,1 százalék. Az indiai szövetségi kormány országosan engedélyezte a film vetítését, de leszögezte, hogy annak történetét a képzelet szüleményének tartja. A Da Vinci-kód indiai premierje egy héttel ezelőtt volt, bizonyos városokban telt házas előadásokkal, másokban gyér érdeklődés mellett.
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.