2006. március. 01. 00:00 Utolsó frissítés: 2006. március. 02. 08:31 Hét nap

A beperelt A Da Vinci-kód

Londonban hétfőn megkezdődött az a plágiumper, amelyet az utóbbi évek legsikeresebb könyvét, az a Da Vinci-kódot...

Londonban hétfőn megkezdődött az a plágiumper, amelyet az utóbbi évek legsikeresebb könyvét, az a Da Vinci-kódot megjelentető Random House kiadó ellen indítottak. Az új-zélandi születésű Michael Baigent és az amerikai Richard Leigh azt állítja, a szerző, Dan Brown az 1982-ben kiadott, Magyarországon 1994-ben Az abbé titka: szent Grál, szent vér címmel megjelent, harmadmagukkal írt (társuk, Henry Lincoln nem vesz részt a perben) könyvükből merítette az ötletét. Szerintük Brown nem egyszerűen forrásmunkái egyikeként használta történelmi hipotézisnek szánt, ötévi kutatómunkával készült művüket, hanem átvette annak egész gondolati ívét. Eszerint Jézus feleségül vette Mária Magdalénát, és gyereket nemzett neki, aki Franciaországba menekült, és utódai lettek a Merovingok; krisztusi vérvonal pedig máig létezik, amit a katolikus egyház megpróbál titokban tartani. Brown elismerte, hogy olvasta a három szerző könyvét, ám állítja, akkor már kész volt regényének szinopszisa. A Da Vinci-kódban egyébként az egyik főszereplő, Sir Leigh Teabing - akinek neve egyrészt a Leigh, másrészt a Baigent anagrammája - meg is említi Az abbé titkát. Brown könyvét, amelynek május 19-én bemutatandó filmváltozatában Tom Hanks alakítja a rejtély nyomába eredő tudóst, 2003. márciusi megjelenése óta 44 nyelvre fordították le, és több mint 40 millió példányban adták el. Győzelmük esetén a felpereseket Nagy-Britanniában részesedés illetné meg a regény eddigi és jövőbeni bevételéből.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.