Pszichológia magazin HVG Extra Pszichológia 2024. október. 20. 18:30

Így kapcsolódhatunk önmagunkhoz a diétában

Hogyan segíthet a fogyásban, ha megtanulunk a testünk jelzéseire figyelni?

Mi lehet az oka annak, hogy sokan évek óta próbálják kordában tartani a testsúlyukat, és mégis egyre nagyobb súlyfelesleggel kell megküzdeniük? Ez az alapvető ellentmondás arra hívja fel a figyelmet, hogy talán nem jó helyen keresik súlyproblémájuk hosszú távú megoldását.

Félreértés ne essék: a testsúlyunk alapvetően az energia-egyensúlyunktól függ. Ha több energiát viszünk be, mint amennyire szükségünk van, hízni, ha kevesebbet, akkor pedig fogyni fogunk. Manapság már rengeteget foglalkozunk azzal, mikor, mit és mennyit eszünk, de elfeledkezünk a lényegről…. saját magunkról, a testünk valódi igényeiről.

Amíg nem kerülünk összhangba a saját testünkkel, hanem csak külső szabályok, diéták alapján eszünk, addig nem érhetünk el valódi változást.

Interoceptív tudatosság

Az ideális testsúly eléréséhez és fenntartásához kiemelten fontos a belső testi érzetek közül az éhség és a telítettségérzés megfelelő érzékelése, és a megfelelő reagálás erre, az úgynevezett interoceptív tudatosság. Ezt támasztja alá az is, hogy több kutatásban a túlsúlyos, elhízott emberek körében az interoceptív tudatosság alacsonyabb szintjét találták.

Ez a fogalom a testünkből származó érzetek felismerését, az azokra figyelést, valamint a testi folyamatokban bekövetkező változások észlelését jelenti. Ezek közé a testi érzetek közé tartozik az éhség- és a teltségérzet is, amelyek meghatározó szerepet játszanak az evés szabályozásában.

Az interoceptív tudatosság a pszichológiában régóta használt fogalom. Sigmund Freud, a pszichoanalízis atyja pszichoszexuális fejlődéselméletében is a fejlődési stádiumok nagy részét (orális, anális, fallikus, genitális) testtájakról nevezte el; Jean Piaget svájci pszichológus kognitívfejlődés-elméletének első szakasza (szenzomotoros szakasz) is a testi élmények megélésével kezdődik.

HVG Extra Pszichológia

Kifelé vagy befelé

A legkomplexebb megközelítést Ádám György orvos, pszichofiziológus modellje adja a témában. Eszerint az egyedfejlődés során kezdetben a testi érzetek kiemelt szerepet kapnak, hiszen nélkülözhetetlen a csecsemő túléléséhez, hogy észlelje és jelezze a testi hiányállapotait a gondozójának (például ha éhes, fáradt vagy fázik). De ez a fajta interoceptív tudatosság felelős kisgyermekkorban azért a tanulási folyamatért is, amely során az ürítési ingerek tudatossá válnak, és így kialakul a szobatisztaság.

Látható tehát, hogy életünk első néhány évében kiemelt szerepet kap a belső testi érzetek észlelése, ám az életkor előrehaladtával a figyelem egyre inkább kifelé, a külső ingerek felé fordul. Mivel pedig a figyelmi kapacitásunk korlátozott, ezért a kívülről és belülről érkező ingerek versengenek egymással, és minél inkább kifelé figyelünk, annál kevésbé érik el a tudatosulás szintjét a testbelsőből származó érzetek.

Ezt támasztja alá Ádám György 2000-es évek elején végzett kutatása, ahol munkatársaival azt találták, hogy felnőttkorban az emésztőrendszerből érkező ingerek nagy része bár EEG-vel detektálható (azaz eléri az agykérget), a legtöbb esetben nem tudatosul.

Olvassa tovább Kohlné Papp Ildikó pszichológus, dietetikus írását a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban, amelyben a jelenléttel, a figyelemmel foglalkozunk.

Keresse a legfrissebb számot az újságárusoknál vagy rendelje meg!