A legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban valósággal, realitással, történeteinkkel foglalkozunk.
„Ahogyan mesélünk magunkról, mélyen befolyásolja azt, kinek is érezzük magunkat, hogyan látnak bennünket mások, és azt, miként kapcsolódunk a környezetünkhöz. Ezért érdemes újra és újra átgondolni, megfogalmazni, ki vagyok én a saját történetemben” – írja Szörnyi Krisztina főszerkesztő a HVG Extra Pszichológia magazin most megjelent számának előszavában.
Legtöbbször azt gondoljuk, hogy általában józanul, reálisan tekintünk önmagunkra és másokra. Sokszor azonban önmagunk torzító tükrén át látunk, és hiedelmeink, előítéleteink alapján fantáziát alkotunk a világról, a kapcsolatainkról. Mindennek a következménye, hogy konfliktusba kerülünk a külvilággal, a szeretteinkkel.
Hogyan nyerhetünk igazán reális képet a környezetünkről? Hogyan alakíthatjuk a karrierünket, párkapcsolati és családi életünket a realitás, a józan ész talaján? Legfrissebb számunk ehhez nyújt segítséget.
Hogy hogyan is ferdítjük-torzítjuk a valóságot a saját szemüvegünkön keresztül, miközben azt hisszük, objektíven látjuk azt – Szemán Dénes pszichológus cikkéből kiderül. Megjelenik ez az attitűd akkor is, amikor magunkról beszélünk, és ekkor fontos énalakító, énkonstruáló funkciója van – erről Gregó Enikő pszichológus cikkében lehet olvasni.
Mikor okozhat károkat számunkra, ha nem vagyunk tisztában valóságos helyzetünkkel? Mihalec Gábor párterapeuta szerint többek között akkor, ha beleragadunk a negatív történetekbe: erről hoz példákat, és a lehetséges kivezető utakat is megmutatja.
Akkor sem könnyű az életünk, ha a viszonzatlan szerelmek fogságában élünk, ahogy Makai Gábor pszichológus cikkében megfogalmazza, vagy ha – mint az Tisza Kata író, interkulturális pszichológiai szakértő írásából kiderül – a társfüggés rajzolja át a valóságunkat. Még a karrierünket is gúzsba kötheti, ha nem rendelkezünk megfelelő realitásérzékkel és önismerettel – erről Bőhm Kornél kríziskommunikációs tanácsadó ír a lapban.
Elrugaszkodni a valóságtól azonban sokszor a kreativitás, a növekedés terepe is. Kádár Annamária pszichológus a gyerekek rejtélyes fantázia- és mesevilágát mutatja be, Nagy Henriett pszichológus, egyetemi docens pedig ahhoz nyújt segítséget, miképp tudjuk megélni a kreativitásunkat a mindennapokban. Halász Rita, a Mély levegő című sikerkönyv írója a vele készített interjúban elmeséli, hogyan is találkozik valóság és fantázia egy művész íróasztalán.
A legújabb számot megtalálja az újságosoknál, benzinkutakon, a nagyobb élelmiszerboltokban, de meg is rendelheti.
Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja.