Pszichológia magazin HVG Extra Pszichológia 2017. május. 23. 12:15

Az áldozatoknak az a legfontosabb, hogy a bűnös megértse, mit tett

Bűnt, bűnhődést, bosszút vizsgáltak amerikai kutatók.

A bosszú akkor édes, ha a kihágásért megbüntetett fél attitűdje megváltozik a megtorlás hatására – mutatták ki princetoni kutatók.

Kísérletsorozatukban diákoknak kellett anagrammákat készíteniük olyan virtuális partnerrel vetélkedve, amelyik valójában egy számítógépes program volt.

Utóbbit úgy alakították, hogy mindig kevesebb feladványt oldjon meg, mint a vizsgálati személy, ám a végén magának követelje a részvételért járó teljes díjazást.

Az alanyok általában felezést javasoltak, így a pénz elosztása szinte mindig igazságtalan volt.

Az alanyok ezután megbüntethették az önző partnert: csökkenthették a díjazását.

Erre az vagy nem reagált, vagy csak nyugtázta, hogy mohó volt, vagy azt is „mondta”, hogy belátja a „bűnét”, és máskor nem fog ilyet tenni.

A bosszú egyedül ez utóbbi esetben hozott elégtételt.

Az áldozatok számára az a fontos tehát, hogy az elkövető megértse, rosszat tett – foglalta össze a Personality and Social Psychology Bulletin című lapban megjelent vizsgálat tanulságait Friederike Funk, a kísérlet vezetője.

Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja.

 


Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.