Egy frissen publikált tanulmány szerint azokban az amerikai iskolákban, ahol bevezették a négy napos iskolát, jelentősen javultak a gyerekek tanulmányi eredményei. Ezen belül a diákok első sorban a matematika terén teljesítettek jobban, de olvasási kompetenciáik is egyértelműen jobbnak mutatkoztak.
Az Egyesült Államokban egyre elterjedtebb oktatási forma a négy napos iskolahét. Például Colorado Államban már az iskolai körzetek több mint harminc százalékában bevezették a négy napos iskolai menetrendet, leginkább pénzügyi megfontolásból. Míg a négy napos iskola a diákoknak kevesebb utazási kiadást, addig az iskolának alacsonyabb működési költséget jelent.
Az azonban egész mostanáig kérdés volt, hogy milyen hatással lesz a diákok tanulmányi eredményére az, hogy a pénteket is a hétvégéhez sorolták. Most azonban két amerikai kutató, D. Mark Anderson, a Montana Állami Egyetem professzora és Beth Walker a Georgia Állami Egyetem tanára megvizsgálták, hogy az iskolai menetrend változása miként változtatta meg a diákok kompetenciáit.
A frissen publikált tanulmány szerzői összesen tizennégy iskolában vizsgálódtak a negyedik és az ötödik osztályos diákok körében. A kutatók arra az eredményre jutottak, hogy a négy napig iskolába járók matematikai és olvasási kompetenciái sokat javultak a korábbi évekhez képest, a diákok sokkal jobban teljesítettek. Az olvasási kompetencia nem volt kiemelkedő, a matematika terén azonban számottevő különbséget észleltek.
A tudósok bevallották, hogy azzal a prekoncepcióval vágtak bele a kutatásba, hogy a négy napos iskola pont ellenkezőleg hat majd: csökkenti a diákok teljesítményét, mivel a négy napos iskolában a gyerekek naponta több időt töltenek az osztályteremben, mint korábban. A tudósok attól féltek, hogy a gyerekek ilyen hosszan képtelenek koncentrálni.
Az összehasonlított teszteredmények éppen ezért különösen meglepték őket. Már csak az a kérdés, hogyan a szülőkre milyen terheket ró, hogy gyermekeik pénteki felügyeletét megoldják. A frissen publikált tanulmány szerzői szerint ez nem kérdés: a munkahelyeken is be kellene vezetni a négy napos munkahetet, amelynek pozitív hatásairól már mi is írtunk korábban itt és itt.