Plázs hvg.hu 2015. augusztus. 06. 17:05

Az idilli barnaság titka - 10 tipp az egészséges napozáshoz

A napfény javítja immunrendszerünk működését, segíti napi ritmusunk kialakulását, és többnyire jó kedvre derít bennünket. Már 5-10 perc napozás beindítja a szervezet D-vitamin termelését, ami elengedhetetlen például a kalcium csontokba, fogakba való beépüléséhez. A barna bőr ráadásul optikailag karcsúsít. Azonban a túlzásba vitt napozás legsúlyosabb késői következménye akár bőrrák is lehet. Ez a legtöbb esetben megelőzhető a napozási szabályok betartásával, amelyekkel tartós lehet a barnaságunk.

1. Krémezni, krémezni, krémezni

Amikor napozunk, bőrünket közvetlenül elérik a káros UVA és UVB sugarak, amelyek átlagosan két milliméter mélyen hatolnak a hámszövetbe. A napozás során elégtelen védekezés legenyhébb jele a bőrpír, a súlyosabb tünetek a leégés és a hámlás. Az UVB sugarak főleg az eritémák kialakulásáért, míg az UVA sugárzás a bőr korai öregedéséért, ráncosodásáért és maradandó foltosodásáért felelős. Megjelenhetnek különböző kinövések, ezek között a legveszélyesebb az egyre gyakrabban előforduló rosszindulatú bőrdaganat, a melanóma. Éppen ezért mindig használjunk a bőrtípusunknak megfelelő fényvédő krémet, naptejet, napolajat! Jobb, ha 11 és 16 óra között egyáltalán nem napozunk, mert általában ebben az idősávban a legerősebb az UVA és UVB sugárzás.

AFP / Gaizka Iroz

2. A helyes időzítés

Ha akkor kezdjük el bekenni magunkat naptejjel, napolajjal, amikor az első napsugarak érik a bőrünket, már késő! Mivel az UV-filternek legalább 20 percre van szüksége, hogy a hatását tökéletesen kifejtse, jobb, ha már otthon vagy az öltözőben bekenjük magunkat.

3. Megint krém

Érdemes magunkat másfél óránként újrakrémezni, különösen akkor, amikor a tengernél strandolunk, mert a sós víz akár teljes mértékben leoldhatja a bőrt védő filmréteget. A dörzsölés (pl. a letörlés, a homokkal történő érintkezés, a szél) eredményeképpen a fényvédő készítmény 80%-a a törölközőn landol vagy eltűnik.

4. Fényérzékenyítő gyógyszerek

Bizonyos gyógyszerek, leginkább a vízhajtók, a nem szteroid alapú gyulladáscsökkentők, például ibuprofen és az aszpirin, leginkább a magas vérnyomásra használt bétablokkolók, a retinoltartalmú pattanás elleni, illetve ránctalanító készítmények, illetve az antibiotikumok egyes típusai fokozottan fényérzékennyé tehetik a bőrt. Ha ilyesmit szedünk, jobb, ha kerüljük a közvetlen napfényt, fokozottan ügyelünk a fényvédő krémek használatára és a megfelelő öltözékre. Az a biztos, mint mindig, ha a napozás előtt figyelmesen elolvassuk a betegtájékoztatót és betartjuk a leírtakat.

5. Fogamzásgátló és májfolt

Ha fogamzásgátlót szedünk, különösen figyeljünk oda, hogy ne vigyük túlzásba a napozást, mert könnyen májfoltot okozhat, mert túl sok az ösztrogén juthat a szerből a májnak. Ráadásul a fogamzásgátló miatt egyszer kialakult májfolt nagyon nehezen, vagy többé egyáltalán nem múlik el.

6. Égető szabadtéri sport

Amikor sportolunk, a szokásosnál is könnyebben leéghetünk, mert az izzadással gyorsabban leoldódnak a fényvédő krémek a bőrünkről. Úszás és búvárkodás előtt is kenjük be magunkat! Ha a nyaralás és a strandolás során sok úszást és pancsolást tervezünk, érdemes lehet a patikákban vagy a drogériákban kifejezetten úszóknak ajánlott gél állagú fényvédőt beszerezni. Az UV védelem a vízben és a vízen különösen fontos, mivel a víz átengedi az UV sugárzást, és a visszatükrözés miatt fokozza annak intenzitását. Úszás vagy szárítkozás után újra kell kenni a napozókrémet, még a vízálló termékeket is.

Stiller Ákos

7. Vegyünk komolyan a lejárati dátumot!

A naptejek többségének szavatossága egy-három év. Azonban érdemes tisztában lenni azzal, hogy a naptejek többségének fényvédő hatása a nagy hőmérsékletváltozás, a levegővel, a vízzel, a homokkal való érintkezés következtében tönkremehet. A vízparton éppen ezért érdemes árnyékban tárolni a napolajat. Ha a nyaralás után megmaradt naptej még jó jövőre is, érdemes betenni a hűtőbe, és ott tárolni. Nem ajánlott a szavatossággal kísérletezni, mert a megromlott naptej a bőrrel kölcsönhatásba lépve akár gyulladást, allergiás reakciókat is kiválthat.

8. Beleég a retinába

A szem belseje leegyszerűsítve sötét kamrácskákból áll, és erről a sötétségről a pigmentek gondoskodnak. A túl erős napsugárzás akár e sejtek rákos elváltozását is okozhatja, ezért ne spóroljunk, és szerezzünk be egy jó minőségi UV-szűrővel ellátott szemüveget!

9. Égési sérülések a kocsiban

Kevésbé közismert információ, hogy az autó üvegek többsége 80%-ban átereszti az UV-sugarakat. UV szűrő a régebbi autótípusokban csak a szélvédőben van, az oldalsó ablaküvegekben nincs. Aki a napernyő vagy fa alatt hűsöl, azt csak az UV-sugarak 50-80 %-a éri, ami bőven elég ahhoz, hogy lebarnuljon. Fél méterrel a víz felszíne alatt az eredeti sugárzás 40%-a mérhető, és mivel a bőrt a víz folyamatosan hűsít, nem is érezzük, hogy égünk.

10. Napozás utáni kényeztetés

Az egész napos strandolás, napozás után nem érdemes a kádban csobbanni, mert a fürdővíz hámlasztja a bőrünket. Inkább langyos zuhannyal frissítsük és tisztítsuk a bőrünket. Napozás után érdemes megvizsgálni az anyajegyeket, és ha valamilyen különös elváltozást észlelünk, azonnal forduljunk bőrgyógyászhoz!

 

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.