2015. január. 12. 10:07 MTI Utolsó frissítés: 2015. január. 12. 11:45 Plázs

Egymillió pár vállalt második gyereket tavaly Kínában

Eddig egymillió kínai házaspár jelezte, hogy élni kíván a második gyermek vállalását lehetővé tevő kedvezménnyel, miután a világ legnépesebb országában tavaly ismét enyhítettek a több mint három évtizedes korlátozó politikán.

A 2014 januárjában kísérletképpen elindított, majd országossá tett intézkedés azok számára is lehetővé tette a második gyermek vállalását, ahol a szülők egyike egyedüli gyermek. Korábban Kinában mindkét szülőnek egykének kellett lennie ehhez, a nemzetiségiekre és vidékiekre más kedvezmények vonatkoztak.

Mao Csün-an, az állami családtervezési bizottság szóvivője úgy fogalmazott, hogy az egymilliós adat megfelel a várakozásoknak, mivel becsléseik kevesebb mint kétmillióra tették az érdeklődő párok számát. Mao arról is beszélt, hogy több figyelmet fognak fordítani a népesedés jövőbeli alakulására, továbbá a várandós nők és gyermekek időben történő egészségügyi ellátására.

Korábbi jelentések szerint csaknem 11 millió kínai pár lenne jogosult a második gyermek vállalására, de a jelek szerint a korlátozások újabb lazítása nem hozott áttörést. Ennek egyik oka az, hogy elsősorban a városi lakosság körében, részben a gyermekek felnevelésének és iskoláztatásának költségei miatt meghonosodni látszik az egygyermekes családmodell.

A 14 évesek és annál fiatalabbak aránya Kínában a teljes lakosságnak ma alig több mint 16 százaléka, ami 6 százalékkal kevesebb a tíz évvel ezelőttinél. A 60 év felettiek aránya ugyanakkor a 13 százalékot is meghaladja, ma már megközelíti a 180 millió főt, és rohamosan növekszik.

Az 1979-ben elindított "egykepolitikának" több kedvezőtlen következménye volt, így nemcsak felgyorsult a társadalom elöregedése, de vészesen felborult a nemek aránya is. A kínai demográfusok viszont azt állítják, hogy ha nem vezették volna be a családtervezést 1979-ben, akkor 2011-ig 400 millióval több gyermek született volna, a világ népessége pedig 2011 októbere helyett már 2006-ban elérte volna a hétmilliárdot, jelentősen nagyobb terhet róva a környezetre és a gazdaságra.

hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.