A rendkívül fájdalmas bőrelváltozás, a gyakran hetekig húzódó nyűgöt okozó vírus kiirthatatlan a szervezetből.
Akinek volt már herpesze, pontosan tudja, mikor kezdődik: feszült, bizsergő, viszkető és égető ajkakkal. Bár ilyenkor egy enyhe pírnál többet nem látni, a kórokozók megállás nélkül szaporodnak, majd két nap múlva elérik csúcspontjukat.
Megelőzésképpen jó ha kerüljük a bőrfelületek érintkezését, ne használjunk másokkal közös zsebkendőket/törölközőket. Újabban lehetőség van lézeres kezelésre, amellyel a herpesz gyógyulási ideje felére rövidíthető és ritkábbá válik a betegség ismétlődése is.
De mit kell, és mit nem szabad tenni, ha már kialakult? Mindenképpen meg kell várni, amíg a hólyagok leszáradnak és begyógyulnak. Nem szabad a hólyagokat kaparni, tépkedni. A viszkető herpeszre kenjünk vazelint, a genitális herpeszt sóoldattal ecseteljük. A herpesz önmagától is elmúlik, de vírusellenes szerekkel a gyógyulás felgyorsítható, a tünetek enyhíthetők. A gyógyszerek csupán a vírus szaporodását állítják meg, kiirtani a szervezetből a kórokozókat nem képesek. A kezelés első két napján a betegség átmenetileg fellángolhat, majd hirtelen gyógyulás következik be.
A bármikor újra jelentkező, a szervezetből kiirthatatlan herpesz vírust főként tünetileg szokás kezelni: szárító hatású cink tartalmú krémekkel, fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő lemosókkal, grépfrútmag-kivonatos vagy a teafaolajos ecseteléssel. Szintén kitűnő fertőtlenítő és szárító hatást érhetünk el a borsmenta olajával. Míg a körömvirág tartalmú krémek nemcsak a gyulladást csökkentik, hanem hámregenerálók is.
De a belső kezelés is hasznos lehet. Erősítsük az immunrendszerünket, igyunk sok folyadékot, együnk sok vírusölő anyagot tartalmazó grépfrútot. Ne hagyjuk ki a C- és A-vitaminban gazdag gyümölcsöket és zöldségeket se, E-vitaminért együnk szóját, szelénhez pedig elsősorban a fokhagymából, vöröshagymából, gumókból és káposztafélékből juthatunk. A méhpempő tartalmú készítmények is igen közkedveltek.