2012. január. 26. 16:10 MTI Utolsó frissítés: 2012. január. 26. 15:59 Plázs

Depressziósak lehetünk a sok túlórától

A hosszan tartó túlórázás megnöveli a súlyos depresszió kockázatát a kutatók szerint.

Brit hivatalok több mint kétezer dolgozójával végzett hosszan tartó kutatás eredményeként a szakértők megállapították, hogy a szokásos munkaidőnél napi 3-4 órával tovább dolgozók esetében lényegesen nagyobb a depresszió kialakulásának kockázata, mint a nem túlórázó alkalmazottaknál.

A londoni University College és a helsinki Finn Intézet szakértői eredményeiket a PLos ONE című szaklapban mutatták be. A tanulmány elkészítésében 1626 férfi és 497 nő vett részt, akiknek átlagéletkora 47 év volt. Átlagosan 3,8 illetve 7,2 éven át követték figyelemmel munkaidejük és túlóráik alakulását. Tizenegy százalékuk átlagosan 11 órát vagy többet dolgozott naponta.

A kutatás során bebizonyosodott, hogy a sokat dolgozóknak kétszer annyi esélye van a súlyos depresszióra, mint a túlórák nélkül dolgozóknak. A tanulmány szerzői hangsúlyozzák: eredményeik nem adnak egyértelmű magyarázatot a depresszió kialakulására. Korábbi tanulmányok szerint viszont a túl sok munkaidő családi konfliktusokhoz, a munkanapok közti kevesebb pihenéshez és a vérben a stresszhormonok felhalmozódásához vezethet.

A témában 2010-ben is készült tanulmány mintegy hatezer dolgozó részvételével. Ebből kiderült, hogy a napi 3-4 túlóra hatvan százalékkal megnöveli a szívkoszorúér-megbetegedés rizikóját.

hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.