Influenza-oltás: az ÁNTSZ nem osztja a hollandok kétkedését
Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) nem kíván reagálni külföldi lapokban megjelent állításokra, de álláspontja szerint az influenza elleni védekezés bizonyítottan leghatásosabb módja az oltás - közölte az ÁNTSZ csütörtökön.
A holland orvosok és gyógyszerészek közös szaklapja, a Geneesmiddelenbulletin októberi számában azt írta, nem támasztható alá tudományosan, hogy van értelme influenza ellen beoltani a 65 évnél idősebbeket és a különböző kockázati csoporthoz tartozókat.
A folyóirat egyik cikke a vakcinák hatásáról a közelmúltban megjelent tanulmányokat áttekintve arra a következtetésre jutott, hogy a kutatások módszertana nem állja meg a helyét. Az influenza elleni oltás egészséges felnőttek esetében alig csökkenti a tüneteket, és nem mutatható ki, hogy fékezné a szövődményeket, mint például a tüdőgyulladást vagy csökkentené a vírus terjedését - írta a szerző.
Az ÁNTSZ a közleményében hangsúlyozta, nem kíván reagálni külföldi lapokban megjelent állításokra. "Ezt majd megteszik a hiteles nemzetközi szakmai szervezetek, mint például az Egészségügyi Világszervezet (WHO), illetve az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC)" - írták.
Ugyanakkor az ÁNTSZ kiemelte: a magyar oltóanyag hatásosságát és eredményességét rendszeresen vizsgálják. Ez alapján pedig a magyar vakcina a gyakorlatban is hatásos, szaknyelven "eredményes" és biztonságos. Mint kifejtették: laboratóriumi vizsgálatok megerősítették, hogy a 2010/2011-es szezonban az átlagos lakosságban négyből három esetben (csaknem 75 százalékban), a krónikus betegek és a 65 évnél idősebbek között pedig tízből kilencben (átlagosan több mint 90 százalékban) előzte meg a betegséget az influenza elleni védőoltás.
Az ÁNTSZ ismét hangsúlyozta: az influenzaoltási kampány elkezdődött, a veszélyeztetett csoportok számára pedig mindenképpen ajánlják a vakcina beadását.
Paller Judit országos tiszti főorvos kedden tartott sajtótájékoztatóján azt mondta: mindenkinek, de a kockázati csoportokba tartozóknak különösen javasolt az influenza elleni védőoltást beadása. Közlése szerint a hat hónaposnál idősebb krónikus betegek, a várandós nők és a 65 éven felüliek számára az idén is 1,3 millió dózis ingyenes oltóanyag áll rendelkezésre.
A tiszti főorvos arról is beszélt: tavaly a 65 éven felüli lakosságnak csak mintegy 30 százaléka részesült valamilyen védőoltásban. E tekintetben az uniós tagállamok rangsorában a hátsó harmadban vagyunk. Mint mondta, az Európai Unió, valamint a WHO elvárása, hogy az országokban minél nagyobb legyen a lakosság "átoltottsága". A cél, hogy 2011-ben a 65 éven felüli lakosság legalább 75 százaléka be legyen oltva - tette hozzá.