A hálózat tagjai rendkívül sokfélék, ám a legtöbbeket nem kifejezetten az „ingyen szállás” motiválja, amikor úgy...
A hálózat tagjai rendkívül sokfélék, ám a legtöbbeket nem kifejezetten az „ingyen szállás” motiválja, amikor úgy döntenek, hogy bizalmat szavaznak kvázi idegeneknek, s náluk szállnak meg. Ugyanez persze fordítva is igaz, hiszen az emberek nagy része elképzelhetetlennek találja, hogy egy idegen embert beengedjen a lakásába, sőt vendégül lássa. A Couch Surfing azonban az egyetemes bizalomra épül, s akik beszállnak ilyesmibe – akármelyik oldalról – olyan nyitott, érdekes, kozmopolita emberek, – fiatalok, öregek, fiúk, lányok stb. – akik szeretnék megismerni az adott ország, város kultúráját, mindennapjait, a helyiek szemszögéből, s ezáltal, olyan különleges élményben részesülni, amit a klasszikus „turistás” út során soha nem tapasztalhatnának meg. Arról nem is beszélve, hogy számtalan emberi kapcsolat szövődhet a hálózatnak köszönhetően.
Ezt persze ne úgy képzeljük, el hogy egyszer csak beállít hozzánk egy vadidegen a hátizsákjával. Az utazásnak és a vendégül látásnak gondos előkészületei vannak. Először is regisztrálni kell a www.couchsurfing.org oldalon: fontos, hogy minél pontosabban adjuk meg profilunkat, s lehetőleg fényképet is töltsünk fel, mert így nő az esélyünk arra, hogy olyasvalaki szállásol el bennünket, akivel egy hullámhosszon vagyunk, s hasonló az érdeklődési körünk. Ezután indulhat a keresgélés, ami persze attól függ, hogy mikor, hova és kivel szeretnénk utazni. Regisztrálhatunk úgyis, ha nem tudunk szállást nyújtani, de például amatőr idegenvezetőként szívesen segítünk az ideérkezőknek. A honlapot használhatjuk egyszerűen szálláskeresésre is, de mivel a Couch Surfing esetében alapvetően „emberi gesztusok csereberéje” folyik, ezért nyilván népszerűbbek leszünk, ha magunk is fel tudunk ajánlani egy heverőt vagy egy ágyat. Fontos szabály, hogy a vendéglátó nem fogadhat el pénzt a szállásért, a vendég azonban valami apró ajándékkal kedveskedhet elszállásolójának.
Sokan nem hisznek benne, de a nyaralás tartalmassága bizony nem feltétlenül arányos az elköltött pénz mennyiségével. Ha valaki csak egy kis díványt tud felajánlani, az is regisztráljon nyugodtan, mert itt nem a luxus, hanem az élmény a lényeg. Magunk is tapasztaltuk már, hogy egy várost a legjobban úgy lehet megismerni, ha a helyiek szemüvegén keresztül nézelődünk. Még a legjobb turistakönyvekben sem fogjuk megtalálni azokat a helyeket, – legyen az egy étterem, egy épület, gyönyörű kilátás vagy egy kis eldugott zug a városban - amiket az ott lakók tudnak megmutatni. A Couch Surfing nyújtotta lehetőségekkel valóban van esélyünk arra, hogy bepillantsunk a helyiek szokásaiba, s megismerjük a város igazi arcát, s aki valóban szeret utazni, annak ez maga a megfizethetetlen luxus, nem pedig a méregdrága 5 csillagos szállodákban való heverészés.
A Couch Surfing kulcsa bizony a mostanában oly sokszor kihalni látszó érték, a bizalom. A kölcsönösség ugyan nem feltétele a rendszer használatának, de megtérül, ugyanis minél régebben használjuk a hálózatot, annál jobban megismerjük, egyre több ismerősünk lesz világszerte, akik jó referenciákat írnak rólunk, s így generálják a „forgalmat”. Ha valakit kinézünk, természetesen azzal kezdjük, hogy elolvassuk a róla írt referenciákat. Ha ezek pozitívak, akkor nincs mitől tartanunk. S így működik ez fordítva is, a rólunk készült kritikákkal kapcsolatban is. Ha jókat írnak rólunk, sorban állnak majd az ajtónk előtt a leendő barátaink/majdani vendéglátóink.
A Couch Surfing oldalnak több mint 1 millió tagja van, 69 ezer városból világszerte, 302 féle nyelven beszélnek. Európában és az Egyesült Államokban a legnépszerűbb ez az oldal. A 2004-es indulás óta 1,7 millió sikeres „ott tartózkodást” regisztráltak, 1,9 millió barátság köttetett – ebből 120 ezer kifejezetten közelinek mondható. A tagok több mint 4,3 millió pozitív tapasztalatról számoltak be, ami az összes Couch Surfing visszajelzés 99,7 százaléka.
-SZJ-