Plázs travelline.hu 2010. január. 07. 21:00

A világ összes arca egy paradicsomi szigeten

Mauritius egy apró szigetállam, Madagaszkártól keletre található.

 

Kattintson a képre, ha többre kíváncsi!
BK

Mauritius egy apró szigetállam, Madagaszkártól keletre található. Földrajzilag Afrikához tartozik, de a lakosság túlnyomó része indiai. A népesség sokszínűsége miatt az európai, indiai, kínai, kreol kultúra, vallás, gasztronómia, építészet is megtalálható a szigeten. Tökéletes úti cél tehát minden olyan utazónak, aki egyszerre szeretne nyaralni, fürdeni, idegen kultúrákkal, valamint földrajzi különlegességekkel találkozni, és a különleges ízeket, italokat sem veti meg. Mauritius világát érdemes alaposan megismerni, most ebben igyekszünk segíteni - mint személyes tapasztalattal is rendelkező utazók.

Hol lakjunk a szigeten?
Mauritius meglehetősen csapadékos sziget – mondhatni júniustól decemberig folyamatosan, decembertől júniusig szakaszosan zuhog – így érdemes a sziget északnyugati oldalán szállást keresni, mivel itt negyed annyi csapadék esik, mint a többi területen. De ne hátráljunk meg emiatt, a záporok után rögtön kisüt a nap és felszárad az eső. Ha megnézzük a térképet, ez a terület elég messze van a sziget egyetlen repülőterétől, de itt gyakorlatilag nincsenek távolságok: a sziget kerülete mindössze 330 km. Tulajdonképpen bárhova el tudunk érni másfél óra alatt.

A szállások terén sem lehet nagyon hibázni, mivel a legtöbb szálloda csodás helyen van, és a vendéglátással sincs gond (mivel főleg ebből élnek a szigeten). A hotelunk talán még szebb volt élőben, mint a pontosan beállított katalógus fotókon. A kétszintes épületek hatalmas, pálmafás, egzotikus virágokkal és madarakkal teli kertben bújtak meg, szobáink egyszerűek, de tiszták voltak. A hotelhez természetesen hosszú, gyönyörű homokos-sziklás tengerpart is tartozott, melyet korallzátony vett körül. 

Közlekedés, utazás

További képek galériánkban, kattintson!
BK

Mivel a sziget 1810-től 1968-ig angol fennhatóság alatt volt, a szigeten a baloldali közlekedés van érvényben. Ugyanúgy nehéz megszokni ezt, mint Londonban, csak itt még az indiai közlekedési mentalitás is tovább nehezíti a helyzetet. Az utak változó minősége, és a közúti táblák ötletszerű használata miatt az autóbérlést csak a legelszántabbaknak ajánlanánk, inkább a taxi lehet megbízható közlekedési eszköz, csak figyeljünk oda, melyik oldalról akarunk beszállni.

A sziget tömegközlekedését az olcsó és meglehetősen kényelmetlen buszok alkotják: nincs vonat, sem más felszíni vagy földalatti transzfer. Szerencsére a taxival való közlekedés megfizethető, biztonságos és kényelmes módja az utazásnak, de mindig előre állapodjunk meg a viteldíjban.

Általában itt is (mint ahogy a boltokban, bazárokban) fizethetünk euróval és rúpiával is. Minden szállodának van saját taxi „flottája” (a kocsi oldalán lévő feliraton látjuk, hogy melyik szállodához tartozik), ezekben a taxisokban mindig megbízhatunk.

Ha a sofőrrel sikerül összebarátkozni, akár állandó kísérőnk is lehet a kirándulások során, beváltja nekünk előnyös árfolyamon az eurót, és sokat segít, de csak akkor, ha mi sem vagyunk hálátlanok a nap végén, és megfelelő borravalóval honoráljuk fáradozásait.

Tekintse meg a többi képet is!
BK

Mauritius: világkonyha
A hotelek általában all inclusive szolgáltatást nyújtanak, nem véletlenül – itt mindent meg kell kóstolni, még ha fura a színe vagy pislog, akkor is.

A lakosság sokszínűsége a gasztronómiában is megmutatkozik: a szállodák svédasztalain egyaránt megtalálható az angolos steak, francia hagymaleves, amerikai palacsinta, indiai szamósza, pakora, curry és chutney, olaszos pizza, kínai sültrizs édes-savanyú sertéssel és persze tenger gyümölcsei minden mennyiségben és elkészítési módon.

Egyedül a különféle lassiktól (tejes gyümölcsös ital) fogyasztása lehet kérdéses, mert a tej ebben a melegben hamar megromlik, ráadásul a mi pasztörizált, agyon kezelt tejhez szokott gyomrunk nincs nagyon felkészülve az ilyen hatásokra. Minden mást, amit főznek, sütnek vagy grilleznek, fogyasszunk nyugodtan és élvezettel – csak ne csodálkozzunk, ha a nyaralás végére nem tudjuk begombolni a nadrágot.

További fotókért kattintson a képre!
BK

Fakultatív programok
A sziget viharos történelme miatt bővelkedik kulturális látnivalókban, de mégis inkább természeti csodái teszik felejthetetlenné. Mindenképpen nézzük meg a "Színes" vagy "Hétszínű" földet, melyek a vulkán kitörések során keletkeztek, a 83 méter magas Chamarel vízesést, a Pamplemousse botanikus kertet és a Trou aux Cerfs krátert. Számunkra az egyik legemlékezetesebb látnivaló a Ganga Talao, a Gangesz tó volt: kb. 700 méter magasan, hegyek ölelésében fekszik a szigetlakú hinduk szent tava. Partján hindu templomok és Siva, Visnu, Brahma, Ganésa és más istenek szobrai találhatók.

Mindenképpen nevezzünk be egy egész napos kirándulásra a Szarvas szigetre (Ile aux Cerfs – a sziget régen a holland hajósok éléskamrájaként szolgált) - ez az aprócska, lakatlan sziget Mauritius partjaitól mindössze pár kilométerre fekszik, azúrkék víz, hófehér homok, pálmafák és ciprusok várják az ide látogatókat. Régen a hollandok rengeteg szarvast telepítettek ide, akik ragadozó  hiányában szépen szaporodtak, de elszéledni nem volt lehetőségük. Sajnos szintén a hollandok nevéhez fűződik a mauritiusi dodó és az elefántnyakú óriásteknős kiirtása is – mindkét faj a matrózok élelmezését szolgálta.

Még több fotó a galériában
BK

Ha van rá lehetőségünk feltétlenül menjünk el csónakázni egy üvegfenekű hajóval. Hasonló az élmény, mint egy pipás merülésnél, de a hajóval közvetlenül a korallzátony fölé lebegve vizsgálhatjuk meg az egyedülálló élővilágot. Tényleg azt kapjuk, amit ígérnek: több méteres murénákat, zöld, kék, piros apró és óriási halakat, embernyi kagylókat.

Akit vonz a nyüzsgés, feltétlenül látogasson el a főváros, Port Luis piacára. Soha nem látott zöldségek, gyümölcsök és fűszerek közt bóklászhatunk, de két dologra feltétlenül figyeljünk oda: hiába kínálnak kóstolót mosás és/vagy főzés nélkül ne együnk meg semmit, továbbá iratainkra és pénzünkre itt fokozottan figyeljünk oda.

Sok helyen árusítanak ékszereket, tenyésztett gyöngyöket a hazai ár töredékéért. Előfordulhat, hogy hamis darabot veszünk, de ha odafigyelünk az alábbiakra, akkor nagyot nem hibázhatunk: a tenyésztett/igazgyöngy tapintása mindig hűvös, a gyöngy alakja nem teljesen szabályos, hőre nem olvad, nem deformálódik. Merészebb turisták öngyújtójukat elővéve próbálgatták a gyöngyök szilárdságát. Ha az eladó elsápad és kézzel-lábbal ellenkezik, akkor biztosan hamisítványról van szó. És ahogy minden hasonló országban, alkudni itt is kötelező!

Mire figyeljünk oda?
Mauritiuson a nap rendkívül erősen süt, mindig használjunk megfelelő erősségű naptejet és gondoskodjunk a folyadékpótlásról is. A csapvíz elvileg iható, de jobban járunk, ha nem fogyasztunk belőle nagyobb mennyiséget és inkább a palackos vizet részesítjük előnyben. A tengerben való fürdéshez mindenképpen vigyünk gumi szandált, búvárcipőt, mivel a tengerpart általában sziklás, a kagylók, csigák pedig komoly fájdalmat okozhatnak kicsiknek és nagyoknak egyaránt.

-BK-