Plázs travelline.hu 2009. augusztus. 06. 09:43

Már hat órányi vezetéssel egy tengerparti városban lehetünk

Pula igazi turistacélponttá  nőtte ki magát az elmúlt évek során.

Flickr (Creative Commons)

Pula igazi turistacélponttá  nőtte ki magát az elmúlt évek során. Akik nem csak lábat lógatni szeretnek a nyaraláson, azoknak tökéletes úti cél. Szinte egyedülállóan sok, viszonylag jó állapotban megmaradt római építménnyel, emlékművel rendelkezik. Ezek közül is a leghíresebb és legfontosabb az aréna.

Róma kincsei a horvát tengerparton
A pulai amfiteátrum Vespasianus császár uralma alatt épült fel, ugyanakkor, mint a római a kolosszeum. A mészkőből épült arénában körülbelül 22 ezer ember nézhette anno a gladiátorküzdelmeket. Kapui ma is nyitva állnak, nyaranta különféle rendezvényeknek, fesztiváloknak, koncerteknek, előadásoknak ad otthont. A földalatti passzázsokon - amit egykoron a gladiátorok használtak – állandó kiállítást rendeztek be, melynek témája a borászat és az olíva termesztés története az Isztrián. Hatalmas méreténél fogva az amfiteátrum az óváros falain kívül található, centrumtól a Via Flavián keresztülhaladva érhetjük el az impozáns építményt. 

Flickr (Creative Commons)

Tegyünk egy sétát a belvárosban és fedezzük fel Pula további római kori kincseit! Az Aranykapu I.e. 31-ben épült, az óváros bejáratát jelképezi, a városkapuval szemben található. Salvia Postuma Sergi építtette ajándékul családjának. Az Aranykaputól indulnak az óváros szűk, kacskaringós hangulatos kis utcácskái. Kávézók, üzletek, és szuvenír boltok sokasága várja a turistákat az óvárosban. 

A pulai városháza (más  néven Podeszta palota) a XIII. században épült, nevét építtetőjéről, Vitreus Podesztáról kapta. A XVII. században átépítették, ezért érezhető némi reneszánsz beütés az épületen. 

A palota mellett található  az Augustus templom, amit Augustus császár az I. században építtetett a római Mars templom mintájára. 1944-ben Pula bombázásakor a templom súlyosan megrongálódott, később azonban restaurálták, és ma már ebben az új formában csodálhatják meg a látogatók. 

Flickr (Creative Commons)

A városon kívül
Ha nyaralásunk során tervezünk egy vagy akár fél napos kirándulást, mindenképpen érdemes ellátogatni a Premantura városában található RT Kamenjak nemzeti parkba, ahol rengeteg eldugott kis öböl található, ami a búvároknak igazi paradicsom. A bátrabbak a hatalmas sziklákról ugrálhatnak is a mélybe, persze csak óvatosan, ezek nem kiépített partszakaszok, ezért vizimentők sincsenek. A parkban 25 kuna a belépő autónként. Premantura kb. 20 perces autóút Pulától.

Kisgyerekes családoknak mindenképp érdekes lehet a Pulától mindössze 2 kilométerre található Brijuni Nemzeti park. A 14 aprócska szigetből álló szigetcsoport tagjai közül csak kettő a Veli Brijun és a Mali Brijun látogatható. A park különleges növény- és állatvilággal rendelkezik, sőt még egy kis szafari parkot is berendeztek az egyik szigeten. 

Flickr (Creative Commons)

Strandolási lehetőségek
A nyaralás alappillére a sok látnivaló mellett természetesen a strandolás. Pula 30 kilométer hosszú partszakaszán főleg sziklás, betonozott vagy kavicsos strandok vannak. A legnépszerűbb strandok: Valkana, Kolumbarica, Debeljak. A közeli Medulin városában homokos strand is van, ám ez elég zsúfolt és a víz sem annyira tiszta.

Tényleg csak 6 órás út?
Budapestről autóval kb. 610 kilométert kell megtennünk, az M7-es végighaladva Letenyénél lépjük át a határt, innen a Zágráb-Rijeka-Pula útvonalat kövessük, ez optimális esetben 6-7 óra alatt megtehető. A horvát autópályán kapus rendszer működik, vagyis annyit fizetünk, amennyit használtuk az autópályát. Puláig 92 kunát kell fizetnünk, először Zágrábnál, aztán Rijekánál, amikor elhagyjuk az autópályát. Ezen felül Pula előtt még van egy alagút is, ahol fizetni kell 33 kunát. A kapuknál fizethetünk kunával vagy euróval is, de mindenhol elfogadnak bankkártyát is. Sőt, ha dugó van a turnusváltásokkor (szombatonként), akkor a bankkártyás sor még gyorsabban is halad. 

Flickr (Creative Commons)

Hol szálljunk meg?
Camping, apartman vagy szálloda – mindenki megtalálja itt a maga pénztárcájának és ízlésének megfelelő opciót, kb. 20-30 euró/fő/éj (kb. 150-200 kuna) áron már találunk viszonylag normális szállást. Válogathat a szállások között például itt (accomodations menüpont), egyébként ha nem váltottunk elég készpénzt, szinte mindenhol elfogadnak bankkártyát is.

Tippek az ízek szerelmeseinek
Érdemes megkóstolni mind a hús mind a halételeket is. A Cevap vegyes darát húsból készült rudacska, amit olajban kisütnek, sült krumplival, hagymával és ajvárral (paprikakrém) tálalják. Népszerű köret a dzsuvecs (zöldséges, szaftos rizs) és a spenótos vagy mangoldos főtt krumpli is. Kagylót, rákot, halat, tintahalat pedig szinte mindenhol felszolgálnak, és garantáltan frissen kerül az asztalunkra. Érdemes megkóstolni a helyi borokat is. Egy kétfogásos vacsora itallal együtt kb. 100- 150 kunába kerül fejenként. Ajánlott éttermek: Valsabbion, Vela Nera, Fantasia. Minden étteremben használhatjuk bankkártyánkat is. 

-SZJ- 

hvg360 Imre Réka 2025. január. 01. 17:30

„Valamiben meg kell halni” – a férfiak attól félnek, hogy kevésbé lesznek férfiak, ha megbetegszenek

Előbb kezelik magukat népi gyógymódokkal, minthogy elmenjenek az orvoshoz, és sokszor még a pingponglabda méretű daganatokat sem veszik észre magukon. A nevelés, a társadalom, vagy valami más okozza sok férfi orvosfóbiáját? Miért akarnak inkább infarktusban meghalni? Hogyan áll a vastagbéltükrözéshez egy ausztrál és egy magyar férfi? Férfiszorongások az egészségügyben.