2009. október. 21. 15:43 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 21. 17:58 Plázs

Minden ötödik csecsemőhalált a vakcinálás hiánya okoz

Rekordszámban oltották be tavaly a csecsemőket: világszerte 106 millióan kapták meg az életüket veszélyeztető kórok elleni védőoltásokat, ám a kicsik közel ötöde továbbra sem kapja meg a kellő védettséget - jelentették be szerdán az illetékes nemzetközi egészségügyi szervezetek.

Ahhoz, hogy a legszegényebb országokban élő csecsemők is megkaphassák az első évben javasolt teljes vakcinasort, további egymilliárd dollárra lenne szükség évente - állítja az Egészségügyi Világszervezet (WHO), a UNICEF és a Világbank közös jelentése. A legtöbb védelem nélküli csecsemő Ázsiában és Afrikában él, különösen a városokon kívül, illetve a harcokkal sújtott területeken, amelyeket a segélyszervezetek munkatársai nehezen érnek el.

A jelentés azonban hangsúlyozza, hogy jó befektetés a vakcinálás, mert évente 2,5 millió gyerek életét menti meg. Ha a világ összes öt év alatti gyerekének 90 százaléka megkapná azokat a védőoltásokat, melyeket rutinszerűen beadnak a tehetősebb országokban, akkor további kétmillió gyerekhalálozást előzhetnének meg 2015-ig.

"Úrrá kell lennünk a megosztottságon, amely elválasztja a gazdagokat a szegényektől, az életmentő vakcinákat megkapókat a meg nem kapóktól" - mondta Margaret Chan, a WHO főigazgatója. A jelentés azt sugallja, hogy a szakadék áthidalása nehezebbé válik a következő években: 2000-ben átlagosan 6 dollárt költöttek a fejlődő országokban egy csecsemő vakcinálására, ugyanennek jövőre már 18 dollár lesz a költsége, sőt 30 dollár fölé is emelkedhet az újabb, drágább védőoltások megjelenésével.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.