A hatvanas évek végén Amerikában mertek nagyot álmodni (nem is egyszer), ennek...
A hatvanas évek végén Amerikában mertek nagyot álmodni (nem is egyszer), ennek köszönhetően sikerült megépíteni az ország legmagasabb tornyát a hetvenes években. A Chicagóban található Sears Tower egy 442 méter magas, 108 emeletes felhőkarcoló, méltán híres építmény, amely valódi szimbólumnak, turista-csalogató építménynek számít a mai napig is.
Az egész világot tekintve is egyébként az előkelő negyedik helyen áll - már ami a magasságokat illeti -, a dubai Burdzs Dubaj, a CN Tower és az Osztankinói tévétorony előzi meg a sorban.
Bruce Graham, a Skidmore, Owings and Merrill nevű építészeti vállalat egyik nagy koponyája álmodta meg ezt a látványos, üvegekkel borított gigantikus tornyot, azt azonban talán még ő sem sejtette, hogy ennek a lenyűgöző épületnek a 103. emeletén rengetegen lesznek majd rosszul, kapnak pánikrohamot, fehérednek el remegő ajkakkal, miközben lepörög előttük életük filmje.
A jellegzetes, lépcsős kinézetű torony teteje ugyanis teljesen ideálisnak tűnt ahhoz, hogy egy őrült ötletet megvalósíthassanak: üvegerkélyeket építettek a 103. emelet egyik üvegfalára, így a látogatók kipróbálhatják, milyen érzés a levegőben állni.
Van persze normális kilátója is az építménynek, a Skydeck, amelynek saját weboldalán egyébként is előszeretettel hangsúlyozza a varázslatos panorámát: akár 80 kilométerre is el lehet látni tiszta időben a felhőkarcoló tetejéről vagy felső emeleteiről, ez nagyjából azt jelenti, hogy körbejárva a tornyot megnézhetjük Michigan, Indiana, Illinois és Wisconsin körvonalait madártávlatból.
Most ezt az élményt képzeljük el úgy, hogy ilyen magasságban nincs a lábunk alatt semmi, csak Chicago apró utcái és makettszerű épületei, szédítő magasság és a gerincünkön jéghideg érintésként felkúszó iszony.
A kilátás persze a tetőről is gyönyörű, sok beépített távcső is a turisták rendelkezésére áll, sőt, egy hasznos online szolgáltatás segítségével még a naplementét is betervezhetjük napirendünkbe, megéri.
Mégis sokan az üvegerkélyekre kíváncsiak, de amikor odajutnak, csak kevesen veszik a bátorságot, hogy kipróbálják az egyébként valóban félelmetes élményt.
Egyedül a gyerekek bírják jól a szédítő magasságot, mintha nekik valami elvarázsolt mesevilág lenne az egész, nem pedig halál közeli élmény és rosszulléttel dúsított iszony.
Nem csoda, hogy a takarítóknak is sok a dolguk a 103. emeleten, sajnos gyakran lesznek kellemetlen maradékai a hirtelen feltörő pániknak, valószínűleg magasabb órabért kapnak az ott dolgozók, mint bármely más emeleten.
Az már csak vicces tény, hogy szintén ezen az emeleten található Amerika legmagasabban lévő mosdója (az utca szintjétől 412 méteres magasságban), de a pletykák szerint csak kevesen jutnak el odáig, miután kiálltak az üvegerkélyre.
-NB-