A szudáni katonák egy Csáddal határos sivatagi térséget...
A szudáni katonák egy Csáddal határos sivatagi térséget fésültek át, amikor észrevettek egy fehér terepjáró kocsit, rajta nyolc fegyveressel. Felszólításukra az autó nem állt meg, üldözőbe vették, és tűzharcban megölték hat utasát, köztük - állítólag - egy dárfúri lázadócsoport vezetőjét is. (A fő dárfúri lázadócsoportok kezdettől fogva tagadják, hogy szerepük lenne az emberrablásban.)
A két életben maradt fegyverest elfogták, ők beismerték, hogy részük volt az európai turisták és kísérőik elrablásában. A túszokat 35 másik fegyveres tartja fogva egy csádi rejtekhelyen, nekik a tűzharc idején sikerült autókon elmenekülniük foglyaikkal - tette hozzá a szóvivő a két elfogott fegyveres vallomását idézve.
A sivatagi szafári részvevőit - öt-öt olaszt és németet, egy románt és nyolc egyiptomi kísérőt - szeptember 19-én a dél-egyiptomi sivatagból hurcolták magukkal fegyveresek, s a jelek szerint azóta ingáznak velük határokon át a térségben, ahol a szudáni, csádi, egyiptomi és líbiai határ közel van egymáshoz. Az emberrablás is mutatja, milyen könnyen átjárhatók a hosszú, őrizetlen sivatagi határok, amelyeket csak egy-egy ritkásan elhelyezett fatábla jelez a homokba szúrva.
Egy egyiptomi biztonsági illetékes szerint az emberrablók azt követelték, hogy Németország fizessen hatmillió eurót a túszokért. Az érintett fővárosok, Kairó, Berlin, Róma és Bukarest teljes hallgatásba burkolóznak a folyamatban lévő tárgyalásokat illetően. "Jobb a diszkréció, mert van okunk feltételezni, hogy az emberrablók minden információhoz hozzájutnak, és jó reményünk van a túszok kiszabadulására" - mondta szombaton egy érintett európai nagykövet Kairóban, neve elhallgatását kérve.
MTI