Csökkenti a magas vérnyomást a délutáni alvás
Ha délután a főnök a szobába lépve azt látja, hogy székében hátradőlve, lábát fölpolcolva, csukott szemmel pihen, bátran védekezhet, hogy a legújabb tudományos eredmények alapján, orvosi javaslatra szundikál.
Angliában egy kutatócsoport kilenc önként jelentkező, egészséges felnőttet vizsgált annak tanulmányozására, hogy rövid délutáni szieszta hogyan befolyásolja a szívműködést és a vérnyomást. A vizsgált személyek egyébként délután nem szoktak szundikálni, csak a laboratóriumban tették. Vizsgálati nap előtti éjszakán csak négy órát alhattak, hogy másnap délután kettőkor jólesőn legyen kedvük lefeküdni.
A lefekvés sem járt nekik minden alkalommal. Egy napon az ebéd utáni időszakban egy órát lazán álldogáltak, egy másik napon pedig hevertek ugyan, de nem alhattak, hogy a relaxált, de nem alvó helyzetre is legyen kontroll. A vizsgálati alanyok délután kettőkor a többi napon egy órán át szundikálhattak. A vizsgálók műszerekkel folyamatosan követték a vérnyomásuk, pulzusszámuk alakulását a különböző alvási szakaszok közben.
Mint az Amerikai Élettani Társaság folyóiratában most közölt adatok mutatják, önmagában a relaxált álldogálás vagy heverészés semmiféle változást nem okozott sem a vérnyomásban, sem a szívműködésben. A vérnyomásnak mind a szisztolés, mind a diasztolés értéke viszont számottevően csökkent a fény kioltása és az elalvás átlagosan tíz perces első időszakában, a szívverés lassult. A további, nyugodt alvás közben ugyanakkor már semmi érdemleges változás nem történt.