2007. február. 13. 18:42 MTI Utolsó frissítés: 2007. február. 13. 18:38 Plázs

Allergia: már támad a mogyoró és az éger

Az enyhébb időjárás miatt korábban megérkeztek a pollenek, a szezon az ötödik hét végével megindult - mondta Lengyelné Boldog Ilona, az ÁNTSZ Észak-magyarországi Regionális Intézetének munkatársa.

A változó, de enyhe, napos idő következtében megjelentek a légtérben a mogyoró és az éger virágporai, amelyet az olykor erős szeles idő messzire elvitt. A mogyoró a hatodik hét péntekjén ért el valamivel magasabb szintet, egyébként átlagosan közepesen volt jelen - sorolta a részleteket Lengyelné Boldog Ilona, az ÁNTSZ Észak-magyarországi Regionális Intézetének munkatársa.

Az éger, valamint már a kőris virágpora is előfordult alacsony mennyiségben a hetek egy-egy napján, a gomba spórák pedig alacsony-közepes szinten fordultak elő a levegőben. A "pollentámadás" általában március közepén jelentkezik először, márciusban-áprilisban a fák, májusban-júniusban a füvek, júliusban a gyomnövények, augusztusban pedig a parlagfű a felelős a legtöbb allergiás panaszért - fejtette ki. 
 
Az allergia egyfajta túlérzékenység. Minden anyag okozhat allergiát, amely kapcsolatba kerül a szervezettel, ám a szezonális, vagyis az időszakos allergiás tüneteket a növények okozzák. Felmérések szerint minden harmadik magyar kínlódik az allergiás tünetektől. A szélporzású fajok pollen-szemei akár száz kilométerre is ellebegnek a levegőben, ezért a városi betonrengetegben is lehet valaki szénanáthás, sőt ha nem vigyáz, akár asztmás rohamot is kaphat.
 
Lengyelné Boldog Ilona felhívta a figyelmet arra is, hogy bár még nincs jelentősebb pollenmennyiség a levegőben, az erre érzékeny betegeknek ajánlott felkészülniük az első tavaszi allergiás tünetek jelentkezésére.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.