Mit tehetünk a herpesz ellen? - háttér és tippek
A herpesz szerfelett fájdalmas bőrelváltozás, a gyakran hetekig húzódó nyűgöt okozó vírus kiirthatatlan a szervezetből.
© Dripnet |
A herpesz vírusok csoportjába az ajak és a nemi szervek herpeszét okozó herpes simplex vírus (HSV) 1 és 2; a bárányhimlőért és az övsömörért felelős varicella-zooster vírus (VZV); a Pfeiffer-féle mirigylázat (mononukleózist) okozó Ebstein-Barr vírus (EBV) és a cytomegalovírus (CMV) tartoznak.
Kaposi-szarkóma |
A Kaposi-szarkóma kialakulásában jelentős szerepet játszik a g-herpesz vírusok közé sorolt humán herpesz vírus-8. 1862-ben Kaposi Mór magyar származású bécsi bőrgyógyász foglalta össze a bőrtumorokkal járó daganatos megbetegedés kórképét. A főként idős férfiak kezén és lábán észlelt, kicsiny, 2-3 milliméteres, vörös, bíborszínű vagy barnás, fájdalmas csomók jelentkezésével járó kór lassú lefolyású. |
Herpes simplex vírus 1
A gingivostomatitis herpetica a csecsemő-kisdedkor betegsége, zömében tünetmentes. Az első találkozás azonban ritkán, de súlyos szájnyálkahártya-elváltozással járhat: kiterjedt, fájdalmas, akár táplálási nehézséget is jelenthet. A hólyagos, akár kifekélyesedett gyulladás érintheti a fogínyt, a lágy szájpadot és a garat-nyálkahártyát is. Jellemzői a torokfájás, láz, megnagyobbodott nyaki nyirokcsomók. A vírus előszeretettel betegíti meg a bőr és a nyálkahártya határát. A betegség maradvány nélkül gyógyul, de a herpesz vírus megtelepszik az idegdúcokban.
Visszatérő ajakherpesz
Herpesz vagy afta? |
Az afta a szájnyálkahártyán csoportosan megjelenő apró, tűszúrásnyi, gombostűfejnyi kerek, fájdalmas hámhiány, melyet nem herpesz vírus okoz, hanem az úgynevezett adeno vírus. Helyi fertőtlenítéssel és vitaminokkal (A és C) gyorsítható a gyógyulás. |
Herpes simplex vírus 2
A HSV-2 a gerincvelői idegkötegek mentén húzódik meg, a keresztcsonti és ágyéki területeknél tárolódik bármikor aktiválásra kész örökítő anyaga. Megfelelő körülmények esetén a vírusok készek óriási sebességgel a milliószorosukra szaporodni. Főként nemi érintkezés – lehet orális, vaginális, anális – útján terjed. Fertőzés esetén a nemi szerveken tipikus csoportokban savós folyadékkal telt fájdalmas hólyagocskák jelentkeznek. Kísérheti láz, duzzadt nyirokcsomók és általános rosszullét. A vírusok akár a húgyvezetékbe is bejuthatnak. A betegség négy hétig is eltarthat.
Gomba vagy herpesz? |
A herpes genitalis okozta tünetek gyakran nehezen megkülönböztethetőek a gombák okozta fertőzésektől. Lényeges eltérés, hogy a candidiasis viszket, a herpesz pedig fáj. |
© Dripnet |
A hólyagocskák nagy számban, szorosan egymás mellett fejlődnek ki, majd egy nagyobb hólyaggá folynak össze. Az eredetileg tiszta folyadéktartalmuk megzavarosodik, végül beszáradnak és barnás színű pörkök keletkeznek. Ezek a későbbiekben hegképződés nélkül leválnak.
Gyakran előfordul, hogy a herpesz első kitörése után újra jelentkezik. A stressz, a munkahelyi-, családi- vagy párkapcsolati problémák, a fáradtság vagy kimerültség, az erős napfény vagy ultraibolya sugárzás, egyéb fertőzések, terhesség, menstruáció, fogászati kezelések, gyomorrontás, tüdőgyulladás mind kiváltó tényezők lehetnek. A lázas fertőző betegségek, a klímaváltozás, a hormonális változás mind esélyt adnak a vírusoknak, hogy az idegdúcokból az idegkötegeken át a bőrfelszínre vándoroljanak.
Megelőzés
Kerüljük a bőrfelületek érintkezését vagy a nemi kapcsolatot a hólyagok begyógyulásáig, ne használjunk másokkal közös zsebkendőket/törölközőket. Újabban lehetőség van lézeres kezelésre, amellyel a herpesz és az afta gyógyulási ideje felére rövidíthető és ritkábbá válik a betegség ismétlődése is.
Mit kell, és mit nem szabad tenni, ha kialakult?
Mindenképpen meg kell várni, amíg a hólyagok leszáradnak és begyógyulnak. Nem szabad a hólyagokat kaparni, tépkedni. A viszkető herpeszre kenjünk vazelint, a genitális herpeszt sóoldattal ecseteljük.
Akinek volt már herpesze, pontosan tudja, mikor kezdődik: feszült, bizsergő, viszkető és égető ajkakkal. Bár ilyenkor egy enyhe pírnál többet nem látni, a kórokozók megállás nélkül szaporodnak, majd két nap múlva elérik csúcspontjukat. Sokak számára bevált módszer a tünetek enyhítésére, hogy jégkockát vagy félbevágott fokhagyma gerezdet tartanak az érintett helyre. A kezelés történhet növényi hatóanyagú, cink- és cink-heparin-tartalmú vagy vegyi szintetikus vírusellenes szerekkel is.
A herpesz önmagától is elmúlik, de vírusellenes szerek adásával a gyógyulás folyamata felgyorsítható, a tünetek enyhíthetők. A gyógyszerek csupán a vírus szaporodását állítják meg, kiirtani a szervezetből a kórokozókat nem képesek. A kezelés első két napján a betegség átmenetileg fellángolhat, majd hirtelen gyógyulás következik be. A herpesz hólyagocskák kezelésére a kémiai úton előállított gyógyszerek mellett különféle természetes gyógyhatású anyagok is használhatók.
Tüneti kezelés
© Dripnet |
Belső kezelés
© Dripnet |
A túlzottan legyengült immunrendszeren sokat segíthet a vér-oxigenizációs kezelés (HOT). Ilyenkor a beteg levett vérét oxigénnel dúsítják és UV-fénnyel besugározzák. Az eljárás során rendkívül rövid élettartamú szabad gyökök keletkeznek. Ezek a beteg szervezetébe visszakerülve intenzív gyökfogó enzimtermelést okoznak, melyek sejtvédő hatása sokszorosa a vitaminokénak. A HOT fokozza a vérképzést is, védi a csontvelőt, javítja a szövetek oxigénellátását és roborál.
A herpeszvírus-fertőzések a jellegzetes bőrjelenségek alapján jól felismerhetőek, ám jóval nehezebb diagnosztizálni a bőrjelenség nélkül zajló, például a központi idegrendszert érintő encephalitis (agyvelőgyulladás), vagy a sérült immunitású betegeknél kialakuló fertőzöttségi formákat. A pontos kórmeghatározás során leggyakrabban az ellenanyagokat vizsgálják.
Agyvelőgyulladás
A bármely életkorban kialakulható megbetegedést 90 százalékban vírusfertőzés okozza. A heveny gyulladásos folyamat elsősorban az agyszövetben zajlik, de szinte minden esetben érintettek a szomszédos agyhártyák is. Az agyvelőgyulladást gyakran lázas betegség előzi meg, jellegzetes tünete a fejfájás, émelygés, hányás, láz, valamint a tudatzavar, melynek súlyossága akár a kómáig terjedhet. A betegség nagyon súlyos, az esetleges anyagcserezavarok kizárása laborvizsgálattal történik. Gyakorisága miatt a herpes simplex 1 vírus (HSV-1) okozta súlyos encephalitis mellett külön említést érdemel a kullancs által terjesztett encephalitis.
A herpesz vírus okozta agyvelőgyulladás diagnosztikája során nagy jelentőségű lehet a gyorsan elvégezhető EEG-vizsgálat, mely az esetek több mint 80 százalékában a kórképre típusos. A már említett tünetek mellett kóma 70-80 százalékos gyakorisággal jelentkezik. A vírusfertőzés gyanúja esetén is azonnali kezelés szükséges.
Újszülöttek HSV-fertőzése
Császármetszés |
Kötelező a császármetszés, ha a szülő anyánál aktív genitális herpesz fertőzést állapítottak meg. A gyermek ugyanis a születése során megfertőződik, melynek súlyos és kiterjedt bőrgyulladás, szepszis, agyhártya- és agyvelőgyulladás lehet a következménye. |
Bár a köztudatban a varicella-zooster vírus (VZV) okozta bárányhimlő ártalmatlan gyermekbetegségként él, önmagában több a lehetséges szövődménye, mint az összes többi fertőző gyermekbetegségnek együttvéve. Súlyosabb szövődmény lehet a vírus által okozott tüdő-, illetve agyvelőgyulladás. Felejtsük el azt a hagyományt, hogy a bárányhimlőn jobb a gyermekkorban átesni, mivel a felnőttek esetében jóval súlyosabbak a tünetek. Inkább kerüljük el a fertőzést, mert bár a bárányhimlő ellen egy életre védettséget szereztünk, hívatlan vendégeink a gerincvelő mentén az idegdúcokban megbújva várják, hogy az immunrendszer esetleges gyengélkedése során a felszínre verekedjék magukat.
A bárányhimlő kórokozója cseppfertőzés útján terjed, már a háromhetes lappangási idő alatt szerfelett ragályos. Az elsőként jelentkező apró, erősen viszkető bőrkiütések gyorsan hólyagokká alakulnak, majd leszáradnak. A három fázis egyidejűleg is megfigyelhető, a nyavalya akkor múlt el, ha már újabb kiütések nem jelentkeznek.
A gyermekkorban jelentkező bárányhimlő esztétikai problémákat is okozhat: a viszkető hólyagokat a gyermek elvakarja, piszkos körmével befertőzi, a gennyes sebek pedig heggel gyógyulnak. A bárányhimlő megelőzhető védőoltással. Bár nem kötelező, újabban a járványügyi szakemberek egyre inkább javasolják. A különbség az, hogy az egész életre szóló védettség ebben az esetben vírusfertőzés nélkül jön létre, tehát a későbbiekben övsömör sem alakulhat ki.
Az övsömör (herpes zooster) szigorúan csak a test egyik oldalán jelentkezik, a kiütés övszerű jellege miatt kapta elnevezését. A jellegzetes hólyagos bőrelváltozást már napokkal megelőzheti bizonytalan fájdalom az adott területen. Nem ritka, hogy mellkasi fájdalommal vagy hasi panasszal jár. Amennyiben az ágyéki vagy a keresztcsonti dúcokban rejtőzködtek a kórokozók, az elváltozás akár a gáttájékon vagy az alsó végtagon is jelentkezhet. Mindez semmi, ahhoz képest, ha a VZV a gerincvelő helyett az agyidegek dúcaiban telepedik meg. Az ötödik agyideg mentén menetelő vírusok az adott oldali szem szaruhártyáján, erős szemfájdalommal járó hólyagok formájában mutatkoznak. Nem megfelelő odafigyeléssel vagy félrekezeléssel a szaruhártya kilyukad. Sorban a hetedik agyideg valódi gyorsforgalmi út az arc bőrének elcsúfításához. Ha szédülést, fülzúgást, hányingert és hallászavart tapasztalunk, minden bizonnyal a hallásért és helyzetérzékelésért felelős VIII. agyideg érintett. Maradványtünetként a gyógyulás után akár hónapokig is jelentkezhet ún. posztherpeszes neuralgia, amely az adott ideg lefutása mentén fellépő éles, hasító fájdalom.
A varicella-zooster vírus vírusellenes szerekkel kezelhető, de a B1-vitamin nagy mennyiségben adva meggyorsítja az övsömör gyógyulását és jelentősen csökkenti a neuralgia kialakulásának esélyét is. Bárányhimlő esetében vágjuk rövidre a gyerek körmeit, hogy megelőzzük a kiütések elvakarásának következményeként fellépő bőrfertőzést. Ne áztassuk, gyors zuhanyozást követően mentolos hintőport alkalmazzunk.
A jóindulatú Ebstein-Barr vírus
A kellemetlen, de ártalmatlan Pfeiffer-féle mirigyláz (mononucleosis infectiosa) kialakulásáért az Ebstein-Barr vírus (EBV) tehető felelőssé. Legtöbbünk már gyermekkorban átvészeli a megbetegedést, gyakran tünetmentesen, a szervezet által termelt ellenanyag pedig életünk végéig kitart.
A vírus által okozott megbetegedés a nyirokcsomók és a lép megnagyobbodásával, valamint torokgyulladással és lázzal jár. A laborleleteken kóros májműködés látható, a vérkép alapján akár leukémiát is diagnosztizálhatna az orvos. A fehérvérűség daganatos sejtjeihez felettébb hasonlító nagy fehérvérsejtekkel jelentkező betegség bár önmagától gyógyul, igen lassan teszi ezt: hetekig, hónapokig húzódhat. A baktériumokkal felülfertőzött torokra antibiotikum-kúra javallott. A betegséghez szinte minden esetben társul szívizomgyulladás, így a maratoni futást hagyjuk meg a gyógyulás utáni időszakra.
Tünetmentes parazita: CMV
A cytomegalovírust sok ember tünetmentesen hordozza magában. A kórokozó az immunológiailag legyengült szervezetben betegít, főként szervátültetés után okoz gondot. Az idegen emberből származó szervet ugyanis úgy próbálják a szervezettel elfogadtatni, hogy gyógyszeres kezeléssel az immunrendszert gyengítik, elnyomják. Amennyiben a CMV jelen van, a mirigylázhoz hasonló tüneteket okozza – gyakran magát a beültetett szervet károsítva.