Milyen vitaminokat szedjünk nyáron?
Milliók szednek rendszeresen vitaminokat és étrend-kiegészítőket, azonban a szerekbe vetett hitüket próbára tette számos nagy klinikai kísérlet. Az egészséges életmód nem a pirulákon múlik, hanem a vitamin- és tápanyagdús reformétkezésen, valamint a korhoz illeszkedő napi mozgáson. Cikkünkben leleplezünk néhány tévhitet egyes csodaszerekkel kapcsolatban. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a vitaminokról.
Mire van szükségem? |
Sportolóknak: B-vitaminokra. |
© Dripnet |
A korszerű tudományos álláspont az egészséges étkezés fontosságát hangsúlyozza. „Hatalmas különbség van az egészséges étkezés, és annak összetevőinek fogyasztása között” – állítja Thomas G. Sherman a Georgetown Egyetem Gyógyszerészeti Központjának adjunktusa. „A táplálék-kiegészítők fogyasztásával csupán imitáljuk, ami az egészséges étkezés közben történik. A vitaminok és az ásványi anyagok közötti kölcsönhatást azonban nem tudjuk utánozni a kiegészítőkben.”
Glükozamin és kondroitin szulfát
Hiedelem: Enyhítik az ízületi gyulladással járó könyök- és térdfájdalmakat.
Tény: Egy 1583 résztvevős, államilag támogatott amerikai klinikai vizsgálat során a kombináció semmivel sem volt hatékonyabb, mint a placebo. A közepes és erős fájdalmakkal küzdők kis csoportjánál lehetett némi enyhülést tapasztalni.
Következtetés: A glükozamin és kondroitin szulfát kombinációja a betegek többségénél nincs hatással az izületi gyulladás által kiváltott könyök- és térdfájásra. Lehetséges, hogy bizonyos pácienseknél – a fájdalom mértékétől függetlenül – hatékony lehet a szer.
Óvatosság: A szerre reagáló csoport alacsony létszáma (körülbelül 300 fő) miatt további vizsgálatok szükségesek a következtetések megerősítésére.
Kalcium és D-vitamin kombinációja
Hiedelem: A kalcium és a D-vitamin alkalmazása csökkenti a csontritkulás kockázatát és az ezzel kapcsolatos medencetörés veszélyét.
Tény: Egy 36 ezer, 50 és 79 év közötti nők körében végzett felmérés szerint a kalcium és a D-vitamin napi, együttes szedése csupán kis mértékben csökkenti a csontritkulás veszélyét, tisztázatlan hatással van a medencetörés kialakulására, és egyáltalán nem nyújt védelmet más törések ellen. A 60 évnél idősebbek között viszont statisztikailag kimutathatóan csökkenti a medencetörés kockázatát.
Következtetés: A nőknek inkább természetes úton, megfelelő táplálkozással és több napozással kellene fedezniük a szükséges kalciumot és D-vitamint.
Óvatosság: Az összetevők növelik a vesekő kialakulásának kockázatát. Az elhízott emberek fokozottan vannak kitéve ennek a veszélynek – mondják a szakértők.
B-vitaminok
Hiedelem: A B-vitamin gátolja a szívinfarktus és az agyérelzáródás kockázatát egy bizonyos aminosav (homocisztein) vérben mért koncentrációjának csökkentésével. (A homocisztein egy aminosav, amely a szervezetben metioninből épül fel, majd normálisan gyorsan újra lebomlik. Lebontásához folsavra, B6- és B12-vitaminra van szükség. Emelkedett szintje és az érelmeszesedés okozta betegségek közötti összefüggést mutattak ki.)
Tény: Két jelentős tanulmány is azt mutatja, hogy bár a B-vitamin valóban csökkenti a homocisztein mennyiségét a vérben, a szívinfarktus és az agyérelzáródás kockázatát nem csökkenti a szívbeteg vagy cukorbeteg páciensek esetében.
Következtetés: A B-vitamin szedése nem csökkenti az érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.
Óvatosság: Az egészséges szervezet jóval több hasznot húzhat a B-vitamin szedéséből, mint a betegséggel élőké.
Multivitaminok
Hiedelem: A multivitaminok segítenek kivédeni olyan krónikus betegségek kialakulását, mint a rák és a szívbetegségek.
Tény: Egy amerikai szövetségi bizottság megállapította, hogy nincs elegendő bizonyíték sem a multivitaminok alkalmazása mellett, sem ellene.
Következtetés: Az egészséges táplálkozás sokkal jobb forrása a vitaminoknak és ásványi anyagoknak, mint a táplálék-kiegészítők. A tápanyagok kölcsönhatása olyan előnyökkel járhat, amit a kiegészítők nem tudnak pótolni.
Óvatosság: Néhány tanulmány jótékony hatást mutat ki, mások pedig károst, ugyanarra a vitaminra. Ezek között a vitaminok között találhatók olyanok is, amelyek egyértelműen védenek bizonyos betegségekkel szemben, ilyen például a folsav, aely bizonyos születési rendellenességek ellen hatásos.
Echinacea - kasvirág
Hiedelem: A kasvirág – az észak-amerikai indiánok kedvelt gyógynövénye – segít felvenni a harcot a közönséges náthával szemben.
Tény: A kasvirág kivonatának alkalmazása a vírusfertőzés előtt vagy után semmilyen hatással nem volt a fertőzés arányára vagy a tünetek súlyosságára 437 megfigyelt kísérleti alanynál, akik véletlenszerűen kapták a szert és placebót.
Következtetés: A kasvirág, úgy tűnik, nem kínál enyhülést a náthára.
Óvatosság: a tanulmány szerzői elismerik, hogy a teszt során nem vizsgált elkészítési módszereknek lehetnek más biológiai hatásai.
© sxc.hu |
Vitaminkoktél minden napra |
Az alábbi étrenddel a táplálék útján minden vitamint magunkhoz veszünk, amire szükségünk van : Egy pohár (250 ml) zöldséglé, melyet zellerből, paradicsomból, répából, céklából és almából készítünk, esetleg fél hagymát és egy teáskanál olívaolajat is belekeverhetünk. Egy maréknyi vegyes dió- és mogyoróféle, mandulával. Egy-két pohár frissen préselt, hígított vegyes gyümölcslé: almából, banánból, grépfrútból, sárgarépából. Egy-két szelet teljes kiőrlésű kenyér. Két szem aszalt szilva vagy szárított sárgabarack. Egy pohár joghurt (200 g) vagy túró. Egy kis tálka többféle pehelyből és tejből/joghurtból készült müzli, friss gyümölcsökkel. Hetente egyszer együnk halat, és maximum kétszer sovány fehérhúst. |
- Ne dőljünk be azonban a reklámoknak és a tévhiteknek: a C-vitaminról mindenféle téveszme kering, hogy megvéd daganattól, meg lassítja az öregedést. Azon kívül, hogy mindez tudományosan nincs buizonyítva, ráadásul az sem igaz, hogy nyugodtan szedhető, mert a fölösleget úgyis kipisiljük – nyilatkozta a Hölgyvilágban Salamon Ferenc belgyógyász. - Az viszont igaz, hogy a túlzott C-vitamin-szedés vesekövet okoz. A zsírban oldódó vitaminokkal még rosszabb a helyzet. Ezek ugyanis felhalmozódnak a szervezetben, komoly vese-, és májkárosító hatásuk van. Én tehát csak azt mondhatom, hogy ne gyógyítsuk önmagunkat. Ha úgy érezzük, hogy szükségünk van vitaminpótlásra, kérdezzük meg orvosunkat vagy gyógyszerészünket, hogy kell-e. Ezzel sok pénzt és kellemetlenséget spórolhatunk meg - mondta Salamon.
Napi szükséglet: kis gyermekeknek 400-500 μg, felnőtteknek 600-900 μg, dohányosoknak 1000-1100 μg.
Megtalálható: margarin, tojássárgája, saláta, petrezselyem, paraj, sárgarépa, barack. Zsírban oldódó vitamin. A napi szükségletet fedezi 3 gramm halmáj olaj vagy 10 gramm csirkemáj, 100 gramm sárgarépa, 150 gramm fodros káposzta, 150 g édeskömény, 200 g spenót, 200 g sajt, 250 g mangó, vagy 800 g paradicsom
Hiánytünetek: szürkületi vakság (más néven farkasvakság), foltok a szem fehérjéjében, a szem szaruhártyájának kiszáradása, megrepedése, a bőr és egyéb hámrétegek elváltozásai, a bőr megvastagodása a szőrtüszők környékén, fokozott hajlam a bőr berepedezésére, főleg az ajkakon.
Túladagolás: az A-vitamin túladagolása ritka, főleg vitaminkészítmények nem előírásszerű szedésénél lép fel. Az ilyenkor jelentkező tünetek: fejfájás, bőrhámlás, a csontok elváltozása, vesebántalmak, ízületi fájdalmak.
© sxc.hu |
Napi szükséglet: kisgyermekeknek 0,5-0,9 mg, felnőtt férfiaknak 1,2 mg, 0,9 milligramm nőknek.
Megtalálható: legjobb B1-vitamin forrásaink a gabonafélék héja, az élesztő, a teljes kiőrlésű gabonafélék és a belőlük készült péksütemények, a hüvelyesek, a dió- és mogyorófélék, a húsok (főleg a sertéshús) és a máj. A napi szükségletet fedezi 10 g sörélesztő, vagy 100 g sovány disznóhús, 130 g szója, 500 g teljes kiörlésű kenyér, 60 g búzacsíra, 60 g napraforgó mag, 130 g földimogyoró
Hiánytünetek: B1-vitamin hiányában károsodik a szénhidrát-anyagcsere, szívelégtelenség és rendellenes idegi-agyi működések, a beri-beri nevű betegség léphet fel (fájdalmas izomgörcsökkel járó, akár halálos kimenetelű betegség).
Túladagolás: vízoldható vitamin lévén nem lehet túladagolni. A napi szükséglet százszorosa görcsöket, fejfájást, szívzavarok.
Hiánytünetek, túladagolás: az emberi bélflóra is termel B2-vitamint, ezért hiányállapota ritka. Előfordulhat, hogy egy hosszantartó széles spektrumú antibiotikumokkal végzett kezelés miatt hiány lép fel belőle. Bizonyos mértékig a B2-vitamin bevitele is arányos az energiafelvétellel, bár nem annyira kifejezetten, mint a B1-vitaminnál. B2-vitamin hiányában bőr- és nyálkahártya-tünetek mutatkoznak, az ajkak és a szájzug berepedezik, pikkelyesedik. Vízoldható vitamin lévén nem lehet túladagolni.
Napi szükséglet: életkortól függetlenül 0,15 mg/1000 kJoule bevitelt javasolnak, de időskorban a B2-vitamin hasznosulása is romlik, ezért itt a megkötés az, hogy nem lehet kevesebb a napi bevitel 1,2 mg-nál.
Megtalálható: Legjobb B2-vitamin forrásaink a tej és tejtermékek, a zöldség- és főzelékfélék, a húsok, a máj, vese, tojás (450 mikrogramm/100 gramm) és a gabonafélék, parmezán (200 mikrogramm/100 gramm), mandula (200 mikrogramm/100 gramm).
© sxc.hu |
Napi szükséglet: 1000 kJoule energiára 1,6 mg bevitelt javasolnak. A kukoricában olyan anyag található, amely a niacin hatását gátolja.
Megtalálható: legjobb niacinforrásaink a hús (pulyka 150 g/ 21 mg), máj, vese, hal (szardella 150 g/15 mg), tojás (2 mg), élesztő, szárazhüvelyesek, zöldségfélék és a barna kenyér.
Hiánytünetek, túladagolás: niacin hiányában a pellagra nevű betegség fejlődhet ki, amely bőrártalmakkal, a nyelv gyulladásával, rendellenes bélrendszeri és idegrendszeri működéssel jár. Vízoldható vitamin lévén nem lehet túladagolni.
© sxc.hu |
Napi szükséglet: 8 milligramm. A pantoténsav szükségletét nem túl könnyű meghatározni, szinte minden élemiszerben előfordul. Stabil, de a savak (például ecet), a sütőpor és a hő együttes hatása mégis elindíthatja lebontását. (Egy liter sörben 0,4 mg található.)
Megtalálható: a legtöbb élelmiszerben megtalálható, fő forrásaink a máj, az élesztő és gabonafélék-péksütemények. A nap adag megtalálható gombával elkészített omlettben vagy egy pohár tejben.
Hiánytünetek: általában csak nagyon egyoldalú, túlságosan sok finomított élelmiszert tartalmazó étrendnél alakulnak ki, leggyakrabban a bőrön, az idegrendszerben, illetve az anyagcserében okoznak elváltozásokat. Szükségletünk növekedését egyes gyógyszerek szedése, a rendszeres alkoholfogyasztás és a dohányzás is okozhatja.
Túladagolás: túladagolva, különösen egyéb B-vitaminok nélkül, felboríthatja az anyagcserét, bár ez csak extrém nagy adagok mellett lehetséges, amennyit normál körülmények között képtelenség a szervezetbe juttatni.
© sxc.hu |
Napi szükséglet: a B6-vitamin szükséglete elsősorban a fehérjebeviteltől függ. 100 gramm fehérje mellé 1,5-1,7 mg B6-vitamint javasolnak. Szinte száz százalékosan felszívódik a bélrendszerből.
Megtalálható: legjobb B6-vitamin forrásaink a máj, a hús, tejtermékek, szárazhüvelyesek, élesztő, tojássárgája, barna liszt és az ebből készülő pékáruk, kukorica, zöldségfélék, korpa (1,38 mg/100 gramm), búzacsíra (0,93 mg/100 g). A napi szükségletet fedezi egy szelet lazac salátával és burgonyával, vagy reggelire egy jó adag sokpelyhes gabonamüzli.
Hiánytünetek: bőr- és nyálkahártya-gyulladás, vérszegénység, ideggyulladás, bőrtünetek, és általános tünetek: gyengeség, levertség, fáradtság léphetnek fel.
Túladagolás: bár vízoldható vitamin lévén nem lehet túladagolni, tartósan nagy mennyiségű (50 mg/testtömeg-kilogramm feletti) bevitele toxikus lehet.
© sxc.hu |
Napi szükséglet: 2-300 mikrogramm felnőtteknél. Érdekes módon a mesterséges készítményekből felszívódása jobb, mint a természetes forrásokból. Ha valakinek jó a folsav-ellátottsága, akkor az elfedheti a B12 vitamin hiányában kialakuló tüneteket. Ez különösen vegetáriánus táplálkozást folytatóknál lehet veszélyes. A túl nagy folsavbevitel csökkentheti a cink hasznosulását.
Megtalálható: legjobb folsav forrásaink a máj, a leveles zöldségek (különösen a paraj), a gyümölcsök, és az élesztő. (60 g szójacsírában 144 mikrogrammg folsav van, 150 g spenót 117 mikrogrammot tartalmaz. 60 g mogyoróban 45 mikrog folsav található.) A citrommal elkészített fejes saláta 100 grammja 1,9 g folsavat tartalmaz, a napi adag csaknem tízszeresét. Egy kisebb evőkanál sörélesztő vagy egy pohár friss, zöldséglé is fedezi a napi szükségletet. Stressz esetén a folsavszükséglet jelentősen több a normál adagnál. Az alkohol viszont pusztítja.
Hiánytünetek, túladagolás: folsav hiányában a vérsejtek minden típusának száma csökken, a vérképben abnormálisan nagy vörösvértesteket látunk, nyelvgyulladás lép fel, gyomor-bélrendszeri tünetek jelentkeznek. Fejlődő szervezeteknél fejlődési rendellenességek léphetnek fel. Vízoldható vitamin lévén nem lehet túladagolni.
© Dripnet |
Napi szükséglet: felnőtteknél 2 mikrogramm. A szervezetbe bevitt vitaminmennyiségnek rosszabb esetben csak a negyede hasznosul. Különösen lényeges szempont a B12-vitamin pótlása vegetáriánusoknál, hiszen növényi tápanyagainkban nem található meg, a nagyobb mennyiségű folsav bevitele azonban képes elkendőzni a vészes vérszegénység tüneteit.
Megtalálható: legjobb B12-vitamin forrásaink a máj és a hús. Kis mennyiségben van jelen a tejben és a tejtermékekben. (150 g nyúlhúsban 14 mikrogramm, 150 gramm makrélában 12 mikrogramm, egy szelet sajtban 0,6 mikrogramm). A napi szükségletet 100 g csirkehús, 200 g kovászos uborka vagy egy tojás tartalmazza.
Hiánytünetek, túladagolás: hiányában vészes vérszegénység lép fel (a vörösvértestek képzése szinte teljesen leáll), gyomor-bélrendszeri és idegrendszeri panaszok és tünetek jelentkeznek. Vízoldható vitamin lévén nem lehet túladagolni.
Napi szükséglet: 60-100 milligramm. A C-vitamin felszívódási vesztesége nem túl nagy, a bevitt mennyiség mintegy háromnegyede hasznosul. A környezeti hatások, a stressz, lázas, esetleg műtét utáni állapotok, a fizikai munka, a dohányzás és a fogamzásgátlók szedése emeli a szükségletet.
Megtalálható: legjobb C-vitamin forrásaink a zöldpaprika, a citrusfélék, a friss zöldségek, kifejezetten a paradicsom, a káposzta, salátafélék. Télen a savanyú káposzta és a mirelit zöldségek tehetnek jó szolgálatot. (Az acerola 125 g/2000 mg, pritaminpaprika 150 g/210 mg, 250 g krumpli 25 grammot tartalmaz.) 60 mg-ot tartalmaz például egy maréknyi feketeribizli.
© sxc.hu |
Hiánytünetek: C-vitamin hiányában az immunrendszer gyengül, a fertőzésekre való fogékonyság nő. Súlyosabb esetekben skorbut lép fel, ami az érfalak meggyengülésével és megrepedésével, illetve fog- és ínygyulladással járó, esetenként halálos kimenetelű betegség (bár napjainkban már nem jellemző).
Túladagolás: vízoldható vitamin lévén nem lehet túladagolni. Sokan szednek viszont úgynevezett megadózisú C-vitamint, mondván ettől nem lehet semmi bajuk. Megfigyeléseken alapulva kijelenthető, hogy a tartósan napi 1000 mg feletti C-vitamin bevitel káros lehet. A leggyakoribb tünet ilyenkor a vesekő, de a szövetekben is lerakódhat a C-vitamin kis kristályok formájában.
Hatása: zsíroldékony vitamin, másik neve a kalciferol. Képződhet előanyagaiból a szervezetben, méghozzá ultraibolya sugárzás hatására. Az elővitamin képzésében viszont a koleszterinnek van fontos szerepe, tehát néha ennek a vegyületnek is van hasznos tulajdonsága. A napfény hatására képződő D-vitamin mennyisége az időskorra erősen csökken. Kétféle D-vitamin különböztetünk meg: a D2- és a D3-vitamint. D2-vitamint tartalmaznak inkább a növények, vegyesen mindkettőt pedig az állati eredetű élelmiszerek. A D3-vitamin sokkal aktívabb, mint a D2, és ez keletkezik a napsugárzás hatására a bőrben is.
Szükséges: a kalcium és a foszfor felszívódásához, csontképződéshez, a kalcium és foszfor beépüléséhez, a csontok egészséges fejlődéséhez, a csontritkulás megelőzésére.
Napi szükséglet: felnőtteknél 5-6 mikrogramm, gyerekeknél és kismamáknál napi 10 mikrogramm. Ha a bőrt napfény éri, elegendő D-vitamin képződik; a kimozdulni képtelenek étrendje napi 10 µg-ot tartalmazzon.
Megtalálható: legjobb D-vitamin forrásaink a halmájolajok, a máj, a tojás, a tej és tejtermékek, margarinok. Fontos megemlíteni még egyszer, hogy a bőrben is képződik, ha azt napfény éri. A légköri szennyeződések elnyelik az ultraibolya sugarakat, így kevesebb D-vitamin tud keletkezni a bőrben (az angolkór közvetett okozója az iparosodás miatti légszennyezés volt). A szervezetbe kerülő nehézfémek (ólom, kadmium) növelik a D-vitamin szükségletét. A napi adagunkat 100 g lazac vagy egy teáskanál csukamájolaj tartalmaz.
Hiánytünetek: a csontok ásványianyag-tartalma elégtelenné válik, a csontok deformálódnak, elvesztik merevségüket, de rugalmasságukat is, emiatt könnyen törnek és nehezen gyógyulnak. Fiatal gyermekeknél angolkór (rachitisz) lehet a következmény. Felnőtteknél a csontok meglágyulnak, izomgörcsök léphetnek fel. A D-vitamin tartósan elégtelen bevitelének fontos szerepe lehet a csontritkulás kialakulásában is.
Túladagolás: D-vitamin túladagolásnál általános mérgezési tünetek jelentkezhetnek: gyenge étvágy, hányinger, hányás, fokozott vizeletkiválasztás, gyengeség, idegesség, szomjúság. Bőrviszketés is jelezheti, a vesék működése károsodhat, vesekő képződhet, a lágy szövetek elmeszesednek.
Hatása: az E-vitamint más néven tokoferolként ismerhetjük, és szintén zsírban oldódik. Számos olyan vegyület van, amelynek hatása hasonlít az E-vitaminéra, ezek a különböző (alfa-, béta-, gamma-) tokoferolok. Az E-vitaminok könnyen oxidálódnak, tehát levegőn, napsugárzás hatására könnyen elveszthetik hatásukat. Éppen ezt használja ki az élelmiszeripar is, amikor különböző zsiradékokhoz E-vitamint ad az avasodás megelőzésére. Az E-vitamin biológiai hatása nem teljesen ismert még, hiszen hiánytünetei sem igazán jelentkeznek, illetve nem jellemzőek. Egyes feltételezések szerint a nemi működésben is szerepet játszik, de öregedéslassító hatása is ismert.
Napi szükséglet: 10-12 mg. A táplálékkal bevitt E-vitamin mennyisége nagyban függ a benne lévő zsír mennyiségétől és minőségétől, a növényi eredetű zsiradékokban többet találunk belőle. Ez a mennyiség azonban szükséges is, mert ezek a zsiradékok növelik az E-vitamin szükségletet.
Megtalálható: legjobb E-vitamin forrásaink a növényi olajok, tehát a tökmag-, napraforgó-, búzacsíra-, olíva-, valamint kukoricaolaj, a búzacsíra és az egyéb gabonacsírák, a zöld növények. Az állati eredetű élelmiszerek E-vitamin tartalma nagyban függ az állatok takarmányozásától, de általánosságban a hús, a máj és a tojás tartalmaz jelentősebb mennyiségű vitamint. Egy marék mogyoró vagy egy evőkanál napraforgó- vagy búzacsíraolaj tartalmazza a napi szükséges mennyiséget.
Hiánytünetek: idegi károsodások, nemi aktivitás esetleges csökkenése, a vörösvértestek károsodása.
Túladagolás: az E-vitamin igen nagy dózisban is csak kevéssé toxikus.
Hatása: a biotin vízben oldódó vitamin, legalább ennyire elterjed elnevezése a H-vitamin is. Érdekessége, hogy molekulája ként tartalmaz. A szervezetben leginkább az anyagcserében részt vevő különböző enzimek alkotórészeként szerepel. Tulajdonképpen ez a vitamin is termelődik a bélflórában, ezért szükséges mennyiségét és hiányállapotát nehéz meghatározni. Anyagcsere folyamatokban szükséges.
Napi szükséglet: felnőtteknél 1,6-2 mikrogramm. A biotin rosszul szívódik fel az emberi szervezetben: mintegy fele hasznosul csak annak a mennyiségnek, amit a táplálkozásunkkal veszünk fel. Érdekes és fontos dolog, hogy a tojásfehérjében olyan anyagok találhatóak, melyek a biotin felszívódását rontják. A hiányállapothoz vezető jelenség már akkor is fellép, ha a napi fehérjebevitel megközelítőleg 30 százaléka tojásfehérjéből származik.
Megtalálható: legjobb biotinforrásaink a máj, a vese, a tojássárgája (1 f őtt tojás 15 mikrogramm, gomba 100 g/16 mikrogramm) , az élesztő, a karfiol, a dió- és mogyorófélék. A gabonafélék - főleg a búza - szintén tartalmaznak biotint, de ez kötött formában van jelen, és nem szívódik fel. A gyümölcsök és a húsfélék igen keveset tartalmaznak ebből a vitaminból. A napi mennyiséget egy tojással elkészített nagy adag saláta vagy zöldségtál, illetve hántolatlan rizzsel és spenóttal körített máj tartalmazza.
Hiánytünetek, túladagolás: biotin hiányában bőr és az ajkak gyulladásos megbetegedése lép fel, illetve megfigyelhető a szőrzet kihullása és a nemi vágy csökkenése is. Általánosan jellemző a lehangoltság, étvágytalanság, vérszegénység, érzészavarok, koleszterinsznt-emelkedés. Vízoldható vitamin lévén nem lehet túladagolni.
© sxc.hu |
Napi szükséglet: felnőtteknek 70-80 mikrogramm. Az ember K-vitamin szükségletét felerészben fedezi a táplálékkal felvett és a bélrendszerben élő baktériumok által termelt K-vitamin. A táplálékkal bevitt K-vitamin egy része szívódik csak fel. Hosszan tartó, bélgyulladással járó betegég, vagy antibiotikus terápia következménye lehet K-vitamin hiány. Az újszülötteknél ezt a hatást a bélbaktériumok csekély száma okozza. Mindkét hiányállapot velejáró tünete a vérzékenység.
Megtalálható: legjobb K-vitamin forrásaink a zöld leveles zöldség- és főzelékfélék, a káposzta, a brokkoli, a paraj, a tej- és tejtermékek, valamint a máj. A napi mennyiség megtalálható például 100 g savanyú káposztában, 250 g baromfimájban vagy 100 g spenótban.
Hiánytünetek, túladagolás : K-vitamin hiányában a következő tünetek léphetnek fel: vérzékenység, véralvadási zavarok, zsírfelszívódási- és/vagy májfunkciós zavarok. Túladagolása jelenleg nem ismert.