Mit egyenek a kismamák a terhesség alatt?
A kismamák táplálkozásában különösen fontos, hogy a napi energiamennyiség mindenféle élelmiszercsoportot tartalmazó ételekből álljon össze - olvasható a Magyar Dietetikusok Szövetségének hírlevelében.
Terhesség idején a szélsőséges táplálkozási formák kerülendők, mert a baba egészséges fejlődéséhez minden tápanyagra szükség van. A kismamáknak leginkább arra kell figyelniük, hogy a szükséges kalória mellett megfelelő arányú és mennyiségű zsír, szénhidrát, vitamin és ásványi anyag, valamint növényi és állati eredetű fehérje jusson a szervezetükbe.
Az állati fehérjék bevitelét főként tojás, tengeri hal, szárnyas, tej és tejtermékek fogyasztásával érdemes megoldani. A zsiradékok közül az ételkészítéshez elsősorban a növényi olajokat ajánlják a táplálkozási szakemberek a terheseknek is. A szénhidrátok közül az összetett szénhidrátokra kell helyezni a hangsúlyt, amelyeket elsősorban a gabona- és zöldségfélék tartalmaznak. A gabonatermékek közül a magas rosttartalmú, teljes kiőrlésű lisztből, grahamlisztből készült termékek fogyasztása ajánlott, mert ezek rosttartalma segít a várandósok körében gyakorta előforduló székrekedés megelőzésében is.
© sxc.hu |
A várandósok többségénél előfordul az úgynevezett kívánósság. A szakemberek szerint a vágyott élelmiszerről nem kell lemondania a kismamáknak, csak arra kell figyelniük, hogy az édességet – süteményt, csokoládét - ne valamely étkezés helyett, hanem utána fogyasszák. Hogy a jelentős súlygyarapodás a későbbiekben ne okozzon gondot, előnyben részesítendők a tej-, túró, illetve a gyümölcsalapú édességek.