2006. augusztus. 03. 13:59 MTI Utolsó frissítés: 2006. augusztus. 03. 13:58 Plázs

Mit egyenek a kismamák a terhesség alatt?

A kismamák táplálkozásában különösen fontos, hogy a napi energiamennyiség mindenféle élelmiszercsoportot tartalmazó ételekből álljon össze - olvasható a Magyar Dietetikusok Szövetségének hírlevelében.

Terhesség idején a szélsőséges táplálkozási formák kerülendők, mert a baba egészséges fejlődéséhez minden tápanyagra szükség van. A kismamáknak leginkább arra kell figyelniük, hogy a szükséges kalória mellett megfelelő arányú és mennyiségű zsír, szénhidrát, vitamin és ásványi anyag, valamint növényi és állati eredetű fehérje jusson a szervezetükbe.

Az állati fehérjék bevitelét főként tojás, tengeri hal, szárnyas, tej és tejtermékek fogyasztásával érdemes megoldani. A zsiradékok közül az ételkészítéshez elsősorban a növényi olajokat ajánlják a táplálkozási szakemberek a terheseknek is. A szénhidrátok közül az összetett szénhidrátokra kell helyezni a hangsúlyt, amelyeket elsősorban a gabona- és zöldségfélék tartalmaznak. A gabonatermékek közül a magas rosttartalmú, teljes kiőrlésű lisztből, grahamlisztből készült termékek fogyasztása ajánlott, mert ezek rosttartalma segít a várandósok körében gyakorta előforduló székrekedés megelőzésében is.

© sxc.hu
A kismamáknak napi 25-30 grammnyi rostfogyasztás javallott, ehhez a zöldség- és főzelékfélék, száraz hüvelyesek és gyümölcsök szintén hozzájárulnak. Az ásványianyag- és vitaminszükséglet is megnövekszik a várandósság előtti állapothoz képest. A magasabb folsavbevitelnek főként az első 3 hónapban van nagy jelentősége a fejlődési rendellenességek megelőzéshez, mert a magzat részéről a kalciumigény a terhesség harmadik harmadában a legnagyobb. A megnövekedett vitamin- és ásványi anyag szükséglet egy része a változatos táplálkozással fedezhető. Az étrend-kiegészítő tabletta szedését csak orvosi konzultáció után kezdje el a kismama, az úgynevezett magzatvédő vitamint azonban már a terhességet megelőzően szokták ajánlani az orvosok.

A várandósok többségénél előfordul az úgynevezett kívánósság. A szakemberek szerint a vágyott élelmiszerről nem kell lemondania a kismamáknak, csak arra kell figyelniük, hogy az édességet – süteményt, csokoládét - ne valamely étkezés helyett, hanem utána fogyasszák. Hogy a jelentős súlygyarapodás a későbbiekben ne okozzon gondot, előnyben részesítendők a tej-, túró, illetve a gyümölcsalapú édességek.