2006. július. 31. 14:40 MTI Utolsó frissítés: 2006. július. 31. 14:52 Plázs

Kevés magyar anya szoptatja gyermekét

Magyarországon még mindig kevés édesanyja táplálja természetes úton gyermekét, az anyáknak csak 58 százaléka szoptatja csecsemőjét - közölte az Egészségügyi Minisztérium szakállamtitkára.

Az ideális arány 95 százalék lenne, így a helyzetre nem lehetünk büszkék - tette hozzá Rapi Katalin, ezért a minisztérium tavaly létrehozta a Szoptatást Támogató Nemzeti Bizottságot, de az anyatejjel táplálás fontosságának hangsúlyozása, segítése, elterjesztése prioritásként szerepel a gyermek- és népegészségügyi programokban is.

A bizottság céljai között szerepel, hogy minél több egészségügyi intézmény rendelkezzen a Bababarát kórház címmel, növekedjen azon csecsemők száma, akiket minimum hat hónapos korukig szoptatnak. Emellett különböző oktató anyagok, tanfolyamok állnak a téma iránt érdeklődők rendelkezésére - mondta Rapi Katalin.

A grémiumot négy munkacsoport alkotja, ezek munkája közül a legfontosabb az, amelyik az oktatással és a szakkiadványok megjelentetésével foglalkozik. A Bababarát kórház cím megszerzésének támogatására kiírt tavalyi pályázatra 135 pályamunka érkezett, amelyből a bizottság tizenkettőt tartott arra érdemesnek, hogy támogassa. Ennek értelmében a nyertes intézmények szülészeti és újszülött osztálya dolgozóinak ingyenes továbbképzést szerveztek és kórházaként 500 ezer forintot eszközök beszerzésére biztosítottak - tette hozzá Németh Tünde, a bizottság titkára.

Magyarországon jelenleg nyolc intézmény rendelkezik a Bababarát kórház címmel, a Szoptatást Támogató Nemzeti Bizottság célja, hogy 2007-re 25-re emelkedjen azon intézmények száma, amely ezt a címet viselheti.

A Szoptatás világhete, amelyet a világ 120 országában az Egészségügyi Világszervezet (WHO), az UNICEF és a FAO támogatásával rendnek meg, most indul.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.