Washington ma a végletekig polarizált és diszfunkcionális politika szinonimája. Sokak szerint ennek oka a politikusok és a pénzvilág összefonódásában keresendő - olvasható a szuverén.hu oldalon.
Az amerikai politikai válság okait kutatók között egyre többen vannak, akik a kampány- és pártfinanszírozás, valamint a lobbizás megengedő szabályait teszik felelőssé a krízisért. A magánérdeket szimbolizáló „pénz” és a közérdeket szolgálni hivatott „politika” mindig is kéz a kézben járt Amerikában. Eisenhower elnök 1961-es búcsúbeszédében felhívta az utókor figyelmét az akkor legerősebb és ellenállhatatlannak tetsző katonai-ipari érdekcsoport növekvő politikai befolyására.
Elemzők szerint ma a különleges érdekcsoportok befolyása soha nem látott mértékben van jelen az amerikai politikában. Nem túlzás azt állítani, hogy a magánérdek és a közérdek egymáshoz való viszonya, kölcsönössége évszázadok óta kiemelt témát szolgáltat a társadalomtudományok számára.
Leegyszerűsítő és veszélyes a kettő végletes szembeállítása, de az biztos, hogy a demokratikus döntéshozatal nem feltétlenül jár jól, ha a nép képviselői anyagilag túlságosan függnek azoktól a cégektől, korporációktól, szakszervezetektől, amelyekre vonatkozóan meghatározó döntéseket hoznak - írja a cikk szerzője. A teljes cikket elolvashatja a szuveren.hu oldalon.