A politika soha nem kötött pályán mozog, a politikus mindig választhat, s még akkor is dönt, amikor látszólag semmit sem csinál - írja legfrissebb blogbejegyzésében Török Gábor.
Ha a politikai racionalitás első látásra amellett szól is, hogy a kormány élvezze és használja ki a három évnyi választásmentes időszakot, léteznek érvek más forgatókönyvek mellett is - fogalmaz a politológus blogjában, Meglepetésre várva című bejegyzésében. Ennek legalább három oka lehet: a kormányfő politikusi habitusa, a Fidesz képének építése és a politikai versenyelőny megtartása - teszi hozzá.
A miniszterelnök mindig szeretett váratlan módon reagálni, de éppen emiatt vált kiszámíthatóvá, s tudni lehet róla, hogy nem idegen tőle a megszokottól eltérő megoldás - írja. A Fidesz dinamikusnak, elszántnak szeretné magát mutatni, állandó politikai erőként definiálva a pártot - emlékeztet Török, kiemelve, hogy a jól kitalált és ügyesen végrehajtott meglepő húzások megbéníthatják az ellenfeleket.
Vajon ezek ismeretében most milyen váratlan döntésre lehet számítani a kormánytól? Török szerint az új alkotmány elfogadása után például bármikor dönthetnek úgy, hogy újabb négy évet kérnek a választóktól. Az is megtörténhet, hogy a kormányfő az államfő lemondása után átül az elnöki székbe. "Teljesen hipotetikus alapon" azt is hozzáteszi: még az is meglehet, hogy a Fideszen belüli, érezhetően erősödő hatalmi harc éppen erről - és nem másról - szól; arról, hogy egy ilyen helyzetben kinek lenne esélye a pártot és a kormányt uraló államfő bizalmából a miniszterelnöki posztra.
Bejegyzését így zárja: "egy szóval sem mondom, hogy valószínű vagy esélyes, amiről írtam, egyszerűen csak azt állítom, hogy nem elképzelhetetlen".