Török Gábor: lehet-e az új alkotmánynak valódi legitimitása?
Nem látszik, hogy bármi veszélyeztetné az új alkotmány elfogadását, de kérdés, hogy a Fidesznek ebben a politikai helyzetben van-e esélye arra, hogy olyan alkotmányt adjon az országnak, amely tartós kötéseket alakíthat ki az emberek jelentős részében, és megoldja a jelenlegi alaptörvény legnagyobb problémáját, a legitimációs deficitet - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Török Gábor.
Az Inforádiónak nyilatkozó politológus szerint a mostani alkotmánnyal kapcsolatban ugyanis nem tudott kialakulni a tömegtámogatás, az emberek nem érezhették a sajátjuknak, mert egy politikai alku eredményeként jött létre. Kétséges, hogy a pártszövetség támogatóin kívül lehet-e az alkotmánynak valódi legitimitása, és ezzel a problémával a fideszes döntéshozók is tisztában vannak - emelte ki a Vision Politics igazgatója. A kormánypártiaknak az lenne a fontos, hogy az ellenzék is vegyen részt az alkotmány előkészítésében, ugyanakkor az ellenzéki pártok abban érdekeltek, hogy az alkotmányozási folyamat politikai értelemben ne legyen sikeres - hangsúlyozta Török Gábor.
A kulcskérdés az, hogy amikorra az alkotmányt elfogadják, kialakul-e egy olyan konfliktusos helyzet, amelyben a kormány nem tudja átlépni a hagyományos politikai táborokat az új alkotmányával - vélekedett Török Gábor. A politológus szerint az elmúlt időszak egyik legfontosabb tanulsága, hogy a Fidesznek az a törekvése, hogy centrális politikai erőtérbe mozduljon el, és egyedüli kormányképes erőnek mutassa magát, mintha komoly sérüléseket szenvedett volna a gazdaságpolitikai célok miatt.
Kezd visszaállni a hagyományos, megszokott politikai megosztottság, ami azzal a veszéllyel jár, hogy a Fidesz és az általa elfogadott új alaptörvény akkor is beszorulhat ebbe az erőtérbe, ha a parlamentben kétharmados többsége van a pártszövetségnek - emelte ki a Vision Politics igazgatója. Török Gábor úgy látja, a legitimációs problémát megoldaná, ha a kormány népszavazásra bocsátaná az új alkotmány tervezetét, és jó esélye lenne, hogy megkapja a többséget. Ezek után nehéz lenne azt mondani, hogy ez csak a Fidesz-KDNP alkotmánya, de erre nem látszik szándék - tette hozzá.