Kult life-style.hu 2012. január. 26. 17:47

Könyvajánló: Csipes Antal - A divatról komolyan

A szerző áttekintést ad a külföldi és a magyar divatszakmáról, összefüggésben az adott kor gazdasági és társadalmi...

A szerző áttekintést ad a külföldi és a magyar divatszakmáról, összefüggésben az adott kor gazdasági és társadalmi viszonyaival. Megemlíti, hogy régen a tárgyak állandósága volt az érték, ez mára teljesen megváltozott. A 2000-es évek elején elhatalmasodott a luxus iránti vágy, kitört a márkaőrület, akkor jelentek meg az olcsó és jó minőségű divatos ruhákat forgalmazó áruházláncok, mint a Zara, a Prada vagy a H&M.

Csipes Attila elemzi a II. világháború előtti, az 50-es évek, a 70-80-as majd a legújabb magyar tervező nemzedék munkáit, így szóba kerül többek között Szilvitzky Margit, Balogh Rozália, majd Bráda Judit, Szűcs Blanka valamint a legfiatalabbak, mint a Nanuska, Tóth Bori, Abodi Dóra munkái.

Külön fejezetet szentelt az ötvösművészeknek, Péter Vladimirnak, a modern magyar ötvösművészet meghatározó alakjának és tanítványainak. Európai kitekintésében a szerző részletesen foglalkozik a francia és az olasz nagy divatházakkal és tervezőkkel és megemlíti a New York-i divatkreátorokat is.

A könyvben egy fejezet foglalkozik a divattal összefüggésben a technikai újdonságokkal, a divatfotózással, a nagy divatmagazinokkal, a különleges textilekkel, mint például a víztaszító anyagok és szó van a divatiskolákról is.

A divattal, a divatfotózással foglalkozó kötet egyben kulturhistória is.

A könyvet 300 fotó és Csipes Antal rajzai illusztrálják, a borítót Czeizel Balázs grafikus tervezte.

A könyvet itt lehet megrendelni.

hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.