Kult hvg.hu 2022. július. 29. 10:24

A nyelvvizsga-kötelezettség eltörlése „súlyosan káros társadalmi üzenet” a szakmai egyesület alelnöke szerint

A 21. században, Európa közepén muszáj angolul tudnia egy diplomásnak – reagált a kormány nyelvvizsgával kapcsolatos döntésére Salusinszky András.

Csütörtökön jelentette be Csák János innovációs és kulturális miniszter, hogy a kormány 2024 őszétől átalakítja a felsőoktatási felvételi rendszert és megszünteti a nyelvvizsga-kötelezettséget. Erre reagált néhány órája megjelent Facebook-bejegyzésében Salusinszky András. A Nyelviskolák Szakmai Egyesülete alelnöke szerint

ennek a kormánydöntésnek súlyosan káros társadalmi üzenete van, ugyanis azt sugallja, hogy nem fontos idegen nyelvet tudni. Ostobaság! Helyes volt egy minimális erőbefektetéssel teljesíthető B2-es nyelvvizsga megszerzéséhez kötni a diploma átvételét, mert a 21. században Európa közepén kell angolul tudnia egy diplomásnak. Hogyan fog szakirodalmat olvasni, tájékozódni a világban?”

– tette fel kérdését.

Salusinszky hozzátette, lehet sejteni, mi áll a döntés hátterében, de „ez egy szűklátókörű pótcselkevés. Azzal kellene már végre elkezdeni foglalkozni, hogy a magyar nyelvoktatással az a legnagyobb probléma, hogy nincs határozott stratégia arra vonatkozóan, mikor, hova és főleg hogyan szeretnénk eljutni, milyen legyen a magyar lakosság idegennyelv-ismerete távlatosan. Világosan tudni kellene, hogy a társadalomnak mi az elvárása a nyelvtudás tekintetében, illetve az önbevalláson alapuló EUROSTAT felmérésen túl, fel kellene mérni pontosan, hogy pillanatnyilag tulajdonképpen hol is állunk és hol szeretnénk állni mondjuk 20 év múlva”.

„Úgy néz ki, hogy a kormány feladta. Mi ne tegyük, mondjuk el a gyerekeinknek: "ahány nyelv, annyit érsz"!” – írta.

hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajtermékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egy évnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.