Kult hvg.hu 2022. június. 15. 16:27

Hongkong sosem volt brit gyarmat az új tankönyvei szerint, a tüntetéseket pedig külső erők vezérlik

A történelmet sajátosan értelmező új tankönyveket vezetnek be Hongkongban.

Narratíva-váltás történik a hongkongi tankönyvekben: az új nézőpont alapján a városállam sosem tartozott a brit gyarmatok közé. Az újítás apropója az, hogy egy új vizsgálat szerint az egyik tantárgy okolható a demokráciapárti tüntetésekért.

A helyi sajtó szerint az új anyagból azt fogják megtanulni a diákok, hogy a kínai kormány nem ismerte el az egyezményeket, amelyek átengedték a várost Nagy-Britanniának az ópiumháborúk során 1842-ben, így a nagyjából 150 éves gyarmati állapot sosem létezett.

Az új tananyag emellett azt a Pekingben használatos álláspontot is magáévá teszi, miszerint a 2019-es tüntetéssorozat és zavargás „nemzetbiztonsági fenyegetés volt, amelyet külső erők vezéreltek”.

A négy új könyvet online tették elérhetővé, hogy az iskolák választhassanak a szeptemberi évkezdésre. A könyveket az úgynevezett „állampolgárság és társadalmi fejlődés” tantárgyhoz fogják használni, amely egyébként a bölcsészettudományok (liberal studies) tárgyat hivatott helyettesíteni – utóbbit azzal vádolták, hogy „megmérgezi”, valamint „hamis és részrehajló információval eteti” a fiatalságot.

A reform célja, hogy nagyobb hangsúlyt kapjon a nemzetbiztonság és hazaszeretet – emellett a tanárokat arra biztatja, hogy jelentsék azokat a diákokat, akik tudomásuk szerint törvényt sértettek.

A tankönyvek egyébként feltűnően sokszor emlegetik a 2020-as nemzetvédelmi törvényt, amelyet élesen bíráltak alapvető szabadságjogok megsértése miatt – a törvény az eltérő véleményt terrorizmusnak, lázadásnak, vagy külföldi összejátszásnak tekinti. Van olyan tankönyv, amely 121 oldalon mintegy 400-szor említi meg a nemzetbiztonságot – írja a Guardian.

A kínai Global Times szerint az újítás következtében a „tanárok nem tudják tovább terjeszteni a káros és mérgező politikai véleményüket a tanórák során”.