Kult HVG 2019. november. 07. 16:55

Telik-e még pénzből és energiából a NER további kulturális beruházási terveire?

Hová költözne az Országos Széchényi Könyvtár? Létrejöhet-e egyfajta kulturális kombinát?

„Csoda, hogy ki tudjuk még szolgálni az olvasókat, mert egyszerre három vizsgálat is folyik az intézményben, és becslések szerint 50–80 olyan dolgozó távozott az alacsony fizetések és a bizonytalanság miatt, akiket nem tudnak pótolni” – mondja az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) egyik munkatársa a HVG hetilapnak. Ő is csak név nélkül, mert a szigorú nyilatkozati tilalom szerint még szakmai ügyekben is csak a fenntartó minisztériumon, az Emmi-n keresztül adhatnak tájékoztatást a könyvtárosok a sajtónak.

A lap úgy tudja, befejeződött a minisztérium által elrendelt pénzügyi vizsgálat, amely többek között a HVG által korábban megírt 640 milliós, évek óta görgetett hiány okára volt kíváncsi. Nem tudni, mire jutott a tárca, de a fő ok minden bizonnyal a súlyos alulfinanszírozottság lehet. Ezt közvetetten Kásler Miklós miniszter is elismerte, ugyanis a hetilap információi szerint átutaltatta a könyvtár részére a szükséges összeget, ezzel kihúzva a mesterségesen előidézett csődhelyzetből a nemzeti intézményt. Bár az intézkedés nem elég arra, hogy fizetéseket emeljenek, de legalább a napi működés nincs veszélyben. Amit nehezít, hogy egyszerre két vezetője is van a könyvtárnak: Hammerstein Judit főigazgató és Demeter Szilárd miniszteri biztos.

Elindult egy szakmai átvilágítás, közben folyik a tízmilliárdos, három éve indult, de eredményt felmutatni egyelőre nem tudó digitalizációs projekt átvilágítása is. Bár a HVG által megkérdezett kormányzati források szerint Orbán Viktor elhatározta a költözést, ám sem az új helyszínről, sem a mostani, budavári épület hasznosításáról nincs döntés. Lobbi viszont annál több.

Az OSZK-költözésről és a további kulturális beruházásokról hosszabban olvashat a csütörtökön megjelenő HVG hetilapban, illetve a hvg360-on!


hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.