Lezárult a kommunista korszak ellenkultúráját vizsgáló, hároméves kutatóprogram, a COURAGE. A kutatást vezető MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpontja tizenöt ország kutatóit koordinálta, hogy létrejöjjön egy online adatbázis, amely a volt szocialista tömb alternatív kultúrájának mindeddig ismeretlen magán- és közgyűjteményeit teszi elérhetővé.
A napokban mutatták be az online, 15 nyelven (magyarul is) elérhetővé tett nemzetközi adatbázist, illetve a kommunista korszak ellenkultúráit vizsgáló kutatást összefoglaló, mintegy húsz országból 65 szerző közreműködésével készült felsőoktatási kézikönyvet és a középiskolai és egyetemi oktatókat segítő online tananyagokat is.
A COURAGE nemzetközi adatbázisa közel száz kutató hároméves munkája nyomán jött létre, és jelenleg 325 gyűjteményről közöl új adatokat. Ahogy Kovács Éva, az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont kutatója kiemelte: az eddig elszórtan létező gyűjteményeket összefogó és bemutató portál által összehasonlíthatóvá válik a kommunista diktatúrák hatása a kelet-európai régióban. Hozzáférhetővé válnak az egyéni életutak és a láthatóvá tett magángyűjtemények megváltoztathatják a korszakról élő, gyakran sematikus képet.
Az ellenkultúrát a vasfüggöny nem tudta megállítani
A kommunista korszak ellenkultúrájának magángyűjtőknél és közgyűjteményekben őrzött örökségéről nemzetközi konferenciát is rendeztek a kutatást vezető MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézetében. A projektben részt vevő tíz ország előadói többek között arra keresték a választ, hogyan tudtak a kultúra szereplői országhatárokat és a vasfüggönyt is átívelő hálózatokat létrehozni a diktatúra idején. Hogyan sikerült dokumentálni a tiltottnak számító tevékenységeket? Miként volt jelen a titkosszolgálat a kultúra különböző szféráiban? A kutatás eredményeit összefoglaló, több mint hatszáz oldalas kézikönyv egyik szerkesztője, Apor Balázs történész szerint ilyen átfogó kötet a korszak kulturális ellenállásáról még nem született, ezért egyedülálló a maga nemében.
Az adatbázishoz kapcsolódó középiskolás tananyag-javaslatokat a konferencián Csurgó Bernadett szociológus ismertette. Ezek a javaslatok az egyéni élettörténetek és képi segédanyagok segítségével a középiskolások számára is érthetőbbé teszik a korszakot.
Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: