#underground
Vagy mágus ez, vagy kábulat – bemutatták a Víg Mihályról készült filmet
Popzenész létére belefért egy magyar irodalomtörténet kötetbe, a Tarr Béla-filmeknek köszönhetően a világ egyik legismertebb filmzeneszerzője, a 80-as évek alternatív kultúrájának tanúja és alakítója, aki ma is mindentől és mindenkitől függetlenül zenél. Most egy egész dokumentumfilmet megtölt meséjével, aminek tárgya ezúttal saját élete és saját gondolatai a világról. Különös és emlékezetes grund-bemutatója volt az Ott torony volt-nak. Ott voltunk.
„Jártuk a jazzklubokat, szívtuk a ragasztót” – megérkezett a Víg Mihály-film előzetese
Fontos volt a könnyűzene, az volt a progresszió legnyilvánvalóbb útja – mondja Víg Mihály a róla és a 80-as évek undergroundjáról szóló dokumentumfilm előzetesében. Az alkotásban Bódy Gáborról, Xantus Jánosról, Menyhárt Jenőről, Méhes Mariettáról, Pajor Tamásról és Tarr Béláról, vagy éppen a Hit Gyülekezetébe való megtéréséről is mesél a zenész-dalszerző.
Víg Mihályról és a 80-as évek underground közegéről készült dokumentumfilm
A filmben többek között Bódy Gáborról, Xantus Jánosról, Menyhárt Jenőről, Méhes Mariettáról, Pajor Tamásról és Tarr Béláról, vagy éppen a Hit Gyülekezetébe való megtéréséről is mesél a zenész-dalszerző.
A zenerajongó történész, aki térképekre rakta Budapest legendás helyeit a moziktól és diszkóktól a Tilos az Á-ig
Bő egy éve rengetegen osztották meg a hazai közösségi médiában azt a néhány térképet, amely a 80-as, a 90-es, és a 2000-es évek legendás budapesti szórakozóhelyeit, valamint a 80-as évekbeli klasszikus budapesti mozikat idézi fel. Alkotójuk, Vizi Ákos azóta továbblépett, és már az elmúlt évtizedek hazai könnyűzenei előadóinak és zenekarainak családfáin is dolgozott.
Garázszenekarával belülről bomlasztotta a szocializmust? Itt az ideje, hogy felemlegesse
Hiánypótló zenei adatbázis épül öt európai uniós ország összefogásából, amelynek teljességéhez most bárki hozzájárulhat. A szerkesztők eddig ismeretlen kísérleti és underground zenei tartalmakra kíváncsiak a szocializmus évtizedeiből.
Ravasz trükkel játszották ki a magyar művészek a titkosszolgálatot
A volt keleti blokk kulturális ellenállásáról folyt nemzetközi kutatás a Magyar Tudományos Akadémia vezetésével. Szamizdatok, beatmisés dokumentumok vagy éppen a Fekete Lyuk koncertfelvételeinek lelőhelyeit gyűjtötték össze. Miben különbözött a magyar disszidens kultúra a romántól vagy a csehszlováktól, és milyen tanulságokkal szolgál a 80-as évek undergroundja? Apor Péter történésszel beszélgettünk.
„Az Európa Kiadó mindig a helyén volt és most is ott van” – interjú a 60 éves Menyhárt Jenővel
Az anyatejjel szívta magába a rock and rollt, nem csoda, hogy zenekart alapított tizenévesen, ebből lett a 80-as évek elején a műfajteremtő URH és később az Európa Kiadó. Utóbbi – igaz periodikusan működött mindig is – a mai napig aktív. A zenekarigazgató ráadásul idén 60 éves, ezt nagy koncerttel ünnepli meg. Interjú Menyhárt Jenővel.
Rocklegenda olvas egy magyar kultregényt
A New York-i artpunk egyik alapszemélyisége, a "punk keresztanyja", Patti Smith Krasznahorkai László klasszikusát, a Sátántangót olvassa.
Így lázadtak Kelet-Európa fiataljai – adatbázis készült a kommunista ellenkultúrákról
Lezárult a kommunista korszak ellenkultúráját vizsgáló, hároméves kutatóprogram, a COURAGE. A kutatást vezető MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpontja tizenöt ország kutatóit koordinálta, hogy létrejöjjön egy online adatbázis, amely a volt szocialista tömb alternatív kultúrájának mindeddig ismeretlen magán- és közgyűjteményeit teszi elérhetővé.
„Mindenki maga döntötte el, milyen művészi módon forgácsolja szét magát”
Garaczi László új, önéletrajzi ihletésű regénye, a Hasítás tele van punksággal. A regény a nyolcvanas évek pesti undergroundjával foglalkozik. Az író úgy emlékszik erre a világra, hogy a kreativitást és az önpusztítást a végletekig fokozta.