Élet+Stílus hvg.hu 2020. június. 24. 10:05

Garázszenekarával belülről bomlasztotta a szocializmust? Itt az ideje, hogy felemlegesse

Hiánypótló zenei adatbázis épül öt európai uniós ország összefogásából, amelynek teljességéhez most bárki hozzájárulhat. A szerkesztők eddig ismeretlen kísérleti és underground zenei tartalmakra kíváncsiak a szocializmus évtizedeiből.

Az Unearthing the music nevű projekt elérhetővé teszi azokat az eddig ismeretlen kísérleti és underground zenei alkotásokat, formációkat, amelyek a 1957-2000-ig tartó időszak nem demokratikus rendszereiben születtek. Az adatbázis mind a volt szocialista tömb országaiból, mind az egykori jobboldali autoriter berendezkedésű Spanyolország, Portugália területeiről származó dokumentumokat feldolgozza.

A projekt kutatói számára ugyanakkor komoly kihívás jelent megtalálni azokat az elveszett vagy kallódó hangzó és képi felvételeket, amelyek magánszemélyeknél, esetleg archívumok mélyén lappanganak. Ezért kérik mindazokat, akik az érából származó és az underground vagy experimentális zenéhez köthető (punk, kísérleti jazz, elektronikus zene, computer-zene, stb.) bármilyen hangzó vagy vizuális felvétellel, koncertfotókkal, esetleg egyéb dokumentummal rendelkeznek, hogy járuljanak hozzá az adatbázis lehetséges bővüléséhez.

Az eddig fellelt archív anyagok között már most bárki szabadon böngészhet az Umscene adatbázisában. A kezdeményezés által a vonatkozó országok zenéin keresztül komplexebb képet kaphatunk Európa történelméről is. A vizsgált underground kultúra által megismerhetjük a közelmúlt szólás- és mozgásszabadságát, tudásáramlását; és egyben megtudhatjuk azt is, miként volt lehetséges ennyire különböző országokban megőrizni a teremtő gondolkodást és életre hívni az önkifejezés új formáit – írják a projekt közleményében.

Azt kérik, hogy ha valakinek van a kritériumoknak megfelelő archív felvétele vagy dokumentuma, akkor az underground.zene@gmail.com e-mail címen keressék a projektgazdákat augusztus 10-éig.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.