Rökk Marika ünnepelt sztár volt Berlinben, egy ideig támadták, amiért náci propagandafilmekben is szerepelt és jó kapcsolatokat ápolt a Führer körével. Most viszont az derült ki róla, hogy Moszkvának kémkedett a második világháború idején és után.
A szovjeteknek kémkedett Rökk Marika, aki a 1940-es években Berlinben vált ünnepelt színésznővé – derült ki olyan titkosszolgálati iratokból, amelyeknek most oldották fel a titkosságát.
A magyarországi német családban született Rökk nem sokat élt Magyarországon, 11 éves korában Párizsba költözött a családja, nem sokkal később már a Moulin Rouge-ban táncolt. Németországban a második világháború előtt vált ünnepelt színésznővé. Rökk Marikát Hitler egyik kedvenc színésznőjének tartják, és azt pletykálták róla, hogy viszonya volt Göbbels propagandaminiszterrel.
Bár Hitler bukása után egy időre némaságra ítélték, amiért náci propagandafilmekben is szerepelt, most az is kiderült, hogy a Krona nevű felderítő hálózat tagjaként a Szovjetuniónak szállított titkokat a Harmadik Birodalomról – írta a Guardian.
Rökköt menedzsere, Heinz Hoffmeister szervezhette be a KGB-hez, ő ugyanis szovjet kém volt. Egyelőre nem világos, hogy mi volt pontosan Rökk szerepe, illetve milyen információkat továbbított Moszkvába. Nem kizárt, hogy férje, Georg Jacoby rendező is vele kémkedett.
A Krona-hálózat olyan nagy horderejű katonai titkokat szivárogtatott ki, mint a Barbarossa-hadművelet, illetve a kurszki ostrom tervei. A 35 tagú hálózatot, amelynek tagjai között bankárok, katonatisztek, színészek is voltak, a legendás szovjet ügynök, Jan Csernyák, az "árnyék nélküli ember" vezette.
Rökk kémkedését a Gehlen nevű nyugat-németországi szervezet, a mostani titkosszolgálat elődje fedte fel, és Rökk szerepének először 1951-ben volt nyoma a hivatalos titkosszolgálati iratokban. A Bild által most nyilvánosságra hozott, 50 évig szupertitkos dokumentum alapján feketén-fehéren kiderül, hogy Rökk Marika együttműködött a szovjeteknek.
1951-ben Rökk bejelentette, hogy 16 év színészkedés után visszavonul. A lapok azt írták róla, hogy a butikjával kíván foglalkozni, a nyugatnémet titkosszolgálat azonban arra jutott, hogy Rökk bejelentése csak egy okos sakkhúzás volt, amely biztosította, hogy zavartalanul folytathassa a kémkedést. Végül vissza sem vonult, 1951-ben még számos filmben szerepelt, és abban az évben mutatták be nagy sikerrel a Csárdáskirálynő berlini változatát is (lásd a fenti videót).