David Attenborough nevét hallva a legtöbb embernek az ugrik be, hogy a veterán tévés mennyi mindent tett a természet védelméért azzal, hogy generációknak mutatta be bolygónk elképesztő élővilágát. Kollégája, a BBC 2-n futó Springwatch műsorvezetője most mégis azt mondta: műsora, a Bolygónk, a Föld második sorozata "katasztrofális".
Martin Hughes-Games szerint a Bolygónk, a Föld egy "eszképista állatvilág-fantázia", amely figyelmen kívül hagyja a tömeges kihalásra vonatkozó bizonyítékokat, és azt, hogy az emberiség mekkora pusztítást végez a környezetben. A tévés a The Guardiannek írt cikkében úgy fogalmazott: a legnagyobb csodálattal van a sorozat készítői felé, a műsor azonban "pusztán szórakoztatás".
"A készítők az egyre gyorsabban csökkenő területű parkokban és rezervátumokban forgatnak – gyönyörű, csábító fantáziavilágot kreálnak, olyan utópiát, ahol a tigrisek még mindig zavartalanul szabadon kóborolhatnak, ahol a természetes világ létezik, mintha az ember sosem járt volna ott" – magyarázta Hughes-Games, aki szerint emiatt a nézők, tévesen, azt gondolhatják, hogy még sincs olyan nagy gond a természet állapotával.
Engedje ki a bevásárlási láz utáni fáradt gőzt, mint a BBC természetfilmjének sikoltó állatai
Véget ért a karácsonyi bevásárlási őrület, mindenki helyett üvölthet egy vicces állat.
Pedig a gond nagy, s ennek illusztrálására idézte a WWF és a Londoni Zoológiai Társaság jelentését, amely szerint 1970 és 2012 között a világon élő gerincesek populációja 59 százalékkal csökkent.
A tévésnek nincs teljesen igaza abban, hogy David Attenborough nem hívta fel a sorozatban a figyelmet az emberi tevékenység jelentette veszélyre. A veterán természetfilmes az utolsó epizódban arról beszélt: "a mi felelősségünk megtenni mindent, amire lehetőségünk van, hogy olyan bolygót teremtsünk, amely nem csak számunkra, hanem a Föld minden élőlénye számára otthonul szolgál".
Tudja, milyen állat lenne David Attenborough?
Hatvan másodpercben rengeteg érdekességet árul el magáról a veterán természetfilmes.