Az még hagyján, hogy Beethoven szimfóniáit keverik, van ennél meredekebb is a tizenkettedikesek törikönyvében. Ugyanazon a lapon.
Reggel óta járja a Facebookot egy vicces (humorérzék kérdése) baki a tizenkettedikes történelemkönyv 139. oldaláról. Mint látható, Beethoven IX. szimfóniája helyett az V.-nek a kottájából van ez a sor, oda is van írva. Kopogtat a Sors: (szün) tititi-táá.
Szerencsére a gyerek pont tizenkettedikes, ellenőriztem a tankönyvében, igaz-e, hogy ezek tényleg ennyire felelőtlenül hülyék. (A könyvet négyen írták, hogy ezt az oldalt melyikük, azt nem tudom. Felelős szerkesztő: Pálinkás Mihály. Szakmai lektor: dr. Gyarmati György, az Állambiztonsági Szolgálatok Történelmi Levéltárának főigazgatója. A tankönyvvé nyilvánítási eljárásban közreműködő szakértők: dr. Horváth Zita és Kempner Zsófia.)
Fellapoztam a 139. oldalt. És tényleg. De ugyanazon az oldalon, a bal felső sarokban van egy másik ábra is.
A fejezet címe: Az Európai Unió kialakulása és felépítése. Az alábbi kép aláírása: „Európa, vigyázz!”. A mellékelt feladat pedig: „Fogalmazza meg, hogy mi a plakát üzenete! Gyűjtse össze, milyen eszközökkel és jelképekkel teszi ezt nyilvánvalóvá! Mi az összefüggés a plakát üzenete és az európai integráció fejlődése között?”. Nézzük csak:
Milyen fura térkép! Olyan nüanszokat, mint Magyarország hiánya ne is vegyünk észre. Németország keleten egészen Oroszországig nyúlik, délen meg az Adriáig ér, Lengyelország sehol, a Balkán viszont lazán csak úgy egyben van. Nagy-Britannia meg pont olyan véres, mint a Szovjetunió. Mi a franc ez?
A választ a plakát alsó szövegéből tudjuk meg: a párizsi Salle Wagramban tartott nemzetközi kiállításról van szó, melynek címe: „A bolsevizmus Európa ellen”. Ez a kiállítás 1942 márciusában nyílt meg, védnöke a Franciaország északi részét megszálló németek katonai kormányzatának „tájékoztatási titkársága”.
Lengyelország azért hiányzott a térképről, mert akkor éppen nem létezett, Nagy-Britannia pedig azért van vörösre „festve” (ettől kellett óvakodnia Goebbelsék szerint Európának), mert ekkor már a Szovjetunió szövetségese volt, ahogy De Gaulle Szabad Franciaországa is. Németország azért nyúlik a térképen az Adriáig, mert Szlovénia északi felét a Harmadik Birodalomhoz csatolták, a délit viszont a fasiszta Itáliához, az majdnem olyan, mintha odáig ért volna, a nácik kicsire nem adtak.
A kérdésekre tehát a helyes válasz a következő: a plakát üzenete az, hogy a franciák menjenek el a náci kiállításra, és tanulják meg (például), hogy az angolok, valamint a saját, nemzeti szabadságért küzdő honfitársaik véres bolsevikok lettek. A második választ terjedelmi okokból kihagyom. A harmadik kérdésre nehéz felelni. Talán az az összefüggés, hogy a franciák később rájöttek, hogy nem akarnak többé egy totalitárius Németország megszállóinak engedelmeskedni Párizsban, és az addigra legyőzött németekkel közösen megtették az európai integráció első lépéseit.
A gyerek jövőre érettségizik.
Ebből.
Ha a tankönyv színvonalán felel, nyilván hatalmas életlehetőségek nyílnak meg előtte.