Kult hvg.hu 2015. december. 11. 17:10

Mutyi, stadion, menekült – íme az év szavai

Olvasóink javaslatai alapján próbáltuk megtalálni azokat a szavakat, amelyek a leginkább jellemzőek 2015-re. Győztest nem hirdetünk, de néhány csoportba összefoglaltuk a jellemző kifejezéseket. Németországban és Angliában már van hivatalos év szava is, ráadásul az utóbbi év szava nem is szó.

Idén hivatalosan még nincs magyar „év szava”. Ezért arra kértük olvasóinkat, hogy mondjanak ők véleményt, javasoljanak olyan szavakat, amelyek a legjobban kifejezik 2015 Magyarországát.

Alaposan megmozgattuk ezzel olvasóinkat, rengeteg javaslat érkezett. A legtöbben a "mutyit" ajánlották, illetve ennek különböző változatait a korrupciótól a mutyimondóig és a mutyisztánig.   

Sokan Simicska Lajos által a miniszterelnökre vonatkozó „g” betűs jelzőjét tartják az év szavának, illetve Orbán Viktorral kapcsolatos egyéb negatív kifejezéseket emlegettek, úgymint Viktátor, Orbanisztán, illetve a – kormányfő által az EB-döntőbe jutásunk után posztolt  – „na, ugye” kifejezést. Ugyanezen a vonalon feltűnő volt a stadion, kisvasút, Felcsút emlegetése.   

Idén is népszerű a libsibolsi, vagy csak a libsi, illetve a balliberál is.

Az idei esztendőben az egyik legfontosabb ügy a menekültkérdés volt. Ezt tükrözi a menekült, migráns, bevándorló, gazdasági menekült, kerítés szavak előkerülése. 

De talán jó hír, hogy nem csak a politikából érkeztek javaslatok, ilyen volt a bulibáró, a poszáta és a Böde.

Nyugatabbra már vannak év szavai

Németországban a "menekült" lett a 2015-ös év szava – írja a Focus Online. A második helyen a Charlie Hebdo szerkesztősége elleni merénylet utáni szolidaritást kifejező "Je suis Charlie" végzett, ezt követi a Grexit, ami a görög válság idején terjedt el, amikor szó volt arról, hogy a görögök nem lesznek többé EU-tagok. Szerepel még a listán a szelfibot és egy – a bundabotránnyal kapcsolatos – kifejezés: a bunda-vb.

A tizedik helyen Angela Merkel elhíresült mondata áll: "Sikerülni fog!" (Wir schaffen das!). A német kancellár a menekültválság kezelésével kapcsolatban ugyanis többször is elismételte: "Sikerülni fog, erről nagyon mélyen meg vagyok győződve".

A briteknél a dadbody-t, azaz az apatestet és a binge-watchot, vagyis a maratoni sorozatnézést választották a 2015-ös év szavának a Collins English Dictionary szerkesztői, az Oxford szótár szerkesztői pedig idén – rendhagyó módon – nem egy szót, hanem egy hangulatjelet (emoji) választottak, a sírva nevetőset.

Mint írtuk, az Oxford szótár szerkesztői szerint nem egy szó lett az év szava, hanem egy hangulatjel. A nyertes emoji az "arc örömkönnyekkel" vagy másképp ”sírva nevetős arc”.  Az Oxford szótárak elnökének közleménye szerint a 21. században mindennapos tapasztalatunk, hogyan küzdenek a hagyományos betűk, szavak, azzal, hogy megfeleljenek a vizuális ingereken alapuló kommunikáció igényeinek. Így aztán egyértelmű, hogy a köztük lévő rést épp egy grafikus elem tölti ki. Az emoji rugalmas, azonnal érthető és jól elkapja a hangulatot, amit ki akar fejezni.

A Collins English Dictionary nem vállalt be ennyire radikális győztest. Mint írtuk, náluk többek között a dadbod (apatest) és a binge-watch (maratoni sorozatnézés) győzött 2015-ben. Az előbbi a kissé elhízott, nem túl sportos férfialkatot jelenti, míg az utóbbi szót arra a cselekvésre használják, amikor valaki egy tévésorozat több részét tekinti meg gyors egymásutánban.

hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.