Vasárnap lesz a roma holokauszt európai emléknapja, ezen a napon ugyanis közel háromezer romával végeztek a birkenaui táborban.
A második világháború előtt és alatt romák százezreit ölték meg embertelen szenvedések után. A romákat különösen gyakran használták emberkísérletek alanyaként, a roma holokauszt mégis a mai napig ritka beszédtéma, nem véletlenül nevezik az “Elfeledett holokausztnak”.
Az Európai Roma Jogok Központja (ERRC) most online megemlékező kampányt indított, augusztus 2-át ugyanis idén, több mint 70 évvel a tragédia után az Európai Parlament hivatalos európai emléknappá nyilvánította. 1945-ben ezen az éjszakán több mint háromezer embert öltek meg a nácik a birkenaui táborban. Az augusztus 2-át megelőző tíz napban az ERRC minél több információt igyekszik eljuttatni a széles közönséghez a tömegmészárlásról a közösségi média csatornáin keresztül.
"A Európai Roma Jogok Központja Európa-szerte a romák kirekesztése és elnyomása ellen harcol nap mint nap. Azért teszünk a jog eszközeivel, hogy soha többé ne kerülhessen sor egy holokauszthoz hasonló tragédiára" – mondta Djordje Jovanovic, az ERRC kutatási igazgatója, akinek több családtagját hurcolták munkatáborokba és ölték meg.
A jövőre 20 éves jogvédő szervezet az online kampány során a roma holokauszt áldozatainak egyéni történeteit meséli el, valamint kevésbé ismert történelmi tényeket mutat be. Mindehhez a United States Holocaust Memorial Museum archívumának korabeli képeit használja illusztrációként. A kampány már az első néhány nap során több mint százezer emberhez ért el.