Elveszettnek hitték, most helyükre kerültek a háborúban eltűnt képek
Hetven évvel a második világháború befejezése után elveszettnek hitt műkincsek kerültek vissza hétfőn a kelet-németországi Dessauban található képtárba. A három festményt a Monuments Men Foundation jóvoltából láthatja viszont a szász-anhalti város. Az elveszettnek hitt képeket az amerikai alapítvány kutatta fel az Egyesült Államokban, majd megszervezte a műkincsek hivatalos átadását, ami hétfőn volt.
A második világháború idején a festményeket más műtárgyakkal együtt egy Bernburghoz közeli kálisóbányában rejtették el, ahonnan aztán eltűntek a háború zűrzavarában. Mielőtt a vörös hadsereg ellenőrzése alá vonta volna az Elbától nyugatra fekvő területet, az amerikai megszállás alatt állt, és ez idő alatt több műkincsnek is lába kelt.
Az alapítvány által az utóbbi nyolc évben felkutatott műtárgyak többsége háborús veteránok vagy örököseik tulajdonában voltak. A Monuments Men Foundation 2007 óta működik, és annak az amerikai különleges egységnek vette fel a nevét, amely a második világháborúban a műkincsek megmentésével foglalkozott.
A Dessauba visszakerült festmények két amerikai család birtokában voltak. A galéria szerint részben George Clooney Monuments Men című filmjének hatására vették fel az amerikai családok a kapcsolatot a Monuments Men műkincsvadászaival, és segítségükkel öt festményt visszaszolgáltattak. A dessaui képgaléria mellett az eichenzelli Fácánoskert Kastély is visszakapott két képet.
A most átadott képek között van Az elveszett fiú című festmény, amely a flamand Frans Francken III (1607-1667) alkotása, valamint az osztrák Franz de Paula Ferg (1689-1740) és a német Christian Wilhelm Ernst Dietrich (1712-1774) egy-egy tájképe.