Süddeutsche Zeitung: Horvátországból már az EU következő populistája küldi üdvözletét
Az EU készülhet arra, hogy, miután elnökké választották Zoran Milanovicot, hamarosan Zágrábban is megkezdődik a támadás a liberális demokrácia alapjai ellen. A lap egy másik cikke felteszi a kérdést: Ausztriának miért esik nehezére felismerni azt a veszélyt, amit Herbert Kickl kancellársága jelentene. Trump és Putyin közti párhuzamokat pedzeget a Bloomberg szerzője. A hírügynökség egy másik szerzőjének Elon Muskról jut eszébe, hogy mostanság “a szupergazdagok alászállnak a vállalatbirodalmuk jelentette elefántcsonttoronyból és próbálnak kormányzati hatalomhoz jutni”. Gideon Rachman félőnek tartja, hogy Trump latorállamot csinált az USA-ból. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Le Monde
Az oroszbarát közép-európai erők fenyegetést jelentenek Kijev számára – Romániában, Szlovákiában, Ausztriában és Bulgáriában jönnek fel az olyan pártok, amelyek a közeledést szorgalmazzák Moszkvával és ez nyugtalanítja Ukrajnát.
A legkomolyabb baj amiatt fenyeget, hogy a románoknál győzhet az elnökválasztáson Georgescu, márpedig ő a fegyverszállítások leállítását ígéri. Pedig az ország, habár diszkrétebben, mint Lengyelország, kulcsszerepet tölt be a megtámadott ország megsegítésében – mondja Mircea Geoana, aki külügyminiszter és a NATO főtitkár-helyettese volt.
Úgy véli, ha a szélsőséges román politikus beváltja szavát, a helyzet gyorsan katasztrofálisra fordulhat ukrán szemszögből. Hiszen minden hadfelszerelést nem lehet lengyel földön át célba juttatni. Sorin Ionita szakértő ezt azzal egészíti ki, hogy a román hatóságok hozzáállásában eddig nem tapasztalni változást, de az biztos, hogy egyre népszerűbb Orbán Viktor álláspontja. Mi több az egész térségben így van ez, habár továbbra is erősen kisebbségbe szorul.
Katarina Klingová a Globsec nevű pozsonyi agytröszttől úgy ítéli meg, hogy a kelet- és közép-európai régió polgárainak többsége a Kremlt tekinti változatlanul a fő veszélyforrásnak, de ez a tábor csökkenőben van. Fico már nagyon közel került magyar kollégájához és mind inkább közeledik Putyinhoz is.
Trump érkezése sok ukránbarát tényezőt megbénít a térségben. Az Európai Külkapcsolati Tanács egyik elemzője szerint nehéz lesz rávenni a támogatás fokozására az érintett kormányokat, ha Amerika hátat fordít a konfliktusnak. Egy cseh forrás úgy véli: az EU túlságosan is megosztott és nem képes ellensúlyozni az USA vezetését.