75 éve, 1939. június 17-én hajtották végre guillotine-nal az utolsó nyilvános kivégzést Franciaországban. Fotók és filmfelvételek is készültek róla.
Eugéne Weidmannt többszörös emberrablásért, gyilkosságért, rablásért ítélték halálra – írj a kivégzésről több képet is bemutató Fotó-történet blog. Weidmann peréről a lapok folyamatosan beszámoltak.
Az ítélet végrehajtására 1939. június 17-én a Versaille-i Saint-Pierre börtön épületén kívül, a nyílt utcán, hatalmas tömeg előtt került sor. A korabeli sajtóbeszámolók szerint a tömeg „undorító”, fegyelmezetlen és türelmetlen volt.
Állítólag a hajnalra tervezett kivégzést a tömeg unszolására hajtották végre később, a reggeli órákban, csak azért, hogy a lefejezésről fénykép- és filmfelvételek készülhessenek. A híressé vált felvétel egyébként nem tükrözi a teljes valóságot a kíváncsi tömeg nagyságáról: a fényképen csak az a pár száz ember látható, akiket a rendőrség a lezárt területre engedett. A tömeg nagy része (több ezer, egyes források szerint több tízezer) ember a környező utcákban várta a lefejezést. Az ítélet végrehajtás és a guillotine szétszerelése után az őrjöngő tömeg beszabadult a lezárt területre.
Ezután Franciaországban nem volt több nyilvános kivégzés, de a halálbüntetést csak 1977 után szüntették meg.
A blogon még több felvétel látható az utolsó nyilvános francia kivégzésről.