Kult hvg.hu 2014. szeptember. 24. 15:15

Nem bánja a Táncszínház vezetője, hogy Orbánék kitették

Számítottak rá, hogy a Vár átalakítása miatt előbb-utóbb kiteszik a szűrüket, de váratlan volt a kormányszóvivői bejelentés, amely szerint Orbán Viktor nézte ki magának a Karmelita-kolostort. A Táncszínház a mostani ideiglenes évad után a Millenárisban folytatja működését. Ertl Péter igazgató szerint nem volt rossz csere.

hvg.hu: Tavaly január 1-jén vette át a Nemzeti Táncszínház igazgatói posztját elődjétől Török Jolántól. Mostanában minden ilyen igazgatóváltást heves – legtöbbször politikai viták kísérnek. Hogy tudta ezt elkerülni, hogyan sikerült kikerülni a kultúrharc frontvonalát?

Ertl Péter: A Nemzeti Táncszínház a magyar táncművészet egyetlen kőszínháza. Egy olyan befogadó színház, ami a teljes táncszakma – körülbelül 40 társulat – műsorait mutatja be. Mindenkinek fontos, hogy a Táncszínház jól, szakmai alapon működjön. Az igazgatói pályázat elbírálásánál is ez volt fontos, hogy szakmai alapon döntsenek a bírálók. A pályázaton a kilenc kurátor mindegyike engem javasolt.

hvg.hu: Láttunk már olyat, hogy egy vezetői pályázatnál a szakmai döntéseket felülírta a politika…

E. P.: A kilenc-null azért eléggé meggyőző lehetett.

Szemerey Bence

hvg.hu: Amikor átvette a stafétát, kijelentette, hogy a Nemzeti Táncszínháznak a Várban van a legjobb helye, hiszen a rengeteg program mellett minden évszakban elérhető, nem igényel nyelvtudást, így a turisták is bátran beülhetnek a darabokra. Azt is mondta, hogy öt évig még biztos a helyén is marad a színház. Ehhez képest júniusban bejelentették, hogy a miniszterelnök és hivatala költözik a Karmelita-kolostorba. A Táncszínházat pedig rövid úton kitették onnan. Ön mikor tudta meg, hogy menniük kell?

E. P.: 2009-ben már volt egy olyan felvetés, hogy az épületet másra kívánják hasznosítani, ez akkor nem valósult meg. De ez is egy jel volt arra, hogy a kormányzatnak lehetnek más szándékai a Karmelita kolostorral. Amikor júniusban a kormányszóvivő bejelentette a döntést, ilyen értelemben tehát nem ért váratlanul. Több helyről azt lehetett hallani korábban, hogy ha mennünk is kell, csak évekkel később. Az időzítést tekintve tényleg váratlan volt, hogy ilyen hirtelen kellett elhagynunk az épületet. De nem voltunk felkészületlenek, tudtuk, hogy a Vár átalakítása miatt előbb-utóbb rákényszerülhetünk a távozásra. Ezért kidolgoztunk egy olyan tervet, amiben leírtuk, hogy mire van szükségünk – mennyi és mekkora színpad, milyen nézőtér, milyen szervezési, közösségi, adminisztratív terek, helyiségek a Táncszínház működéséhez. Viszonylag gyorsan el is jutottunk oda ez alapján, hogy a Millenáris Teátrum alkalmas helyszín lehet.

hvg.hu: Tehát a szakma választotta ki a Millenárist, a kormány pedig csak rábólintott?

E. P.: Ez egy egyeztetés volt. Felmerültek alternatívák, de végül támogatott minket ebben a kormányzat.

hvg.hu: A kormányszóvivői bejelentés után egy ideig szó sem volt új helyszínről, olyan hírek is voltak, hogy az intézmény megszűnik. L. Simon László nyugtatta a kedélyeket, hogy erről nincs szó, de ő is csak annyit mondott, hogy majd találnak valamilyen épületet. A Millenáris csak később jött szóba.

E. P.: A kormányszóvivői bejelentés után egyeztetések kezdődtek. Augusztus elsején megjelent a kormányhatározat, hogy a Nemzeti Táncszínház a Millenárisba költözik 2015-től, és az átmeneti idő alatt alternatív játszóhelyeken működik. Az egyeztetések alatt megkezdtük a költözés tervezését és üzemezését, de amíg nem jelent meg hivatalosan a kormányhatározat, én például nem is nyilatkoztam semmit az ügyben. Amint megjelent a közlöny, elkezdtük a valós költözést.

Szemerey Bence

hvg.hu: Az idei ideiglenes évadban a Táncszínház öt külön játszóhelyen működik, az adminisztráció szintén egy újabb külön épületben van. Hogy lehet így működni?

E. P.: A kormányzat biztosított közel 300 millió forintot arra, hogy minden a Karmelitában korábban helyet kapott teret és feladatot elhelyezzük. Bérelünk raktárt, irodát és öt játszóhelyen valósítjuk meg a programunkat. A Müpában eddig is volt száz napunk rezidens intézményként, ez az együttműködés továbbra is zavartalanul folyik. A további négy helyszín – a MOM Kulturális Központ, a Várkert Bazár, a Hagyományok Háza és a Marczi Közösségi Tér – pedig „körbelövi” a Millenárist, ahol 2015-től lesz az állandó helyünk.

hvg.hu: Elkezdődött már a Millenáris Teátrum átépítése?

E. P.: Egyelőre a tervezés zajlik, várhatóan jövő év elején kezdődik az építkezés. Feszes építési tempóval a színházi évad elejére készül el.

hvg.hu: Végül is ön elégedett a Táncszínház helyzetével, a kiköltözésért cserébe kapott új helyszínnel, vagy csak elfogadta a kormánydöntést?

E. P.: Ha az átépítés úgy sikerül, ahogy terveztük, meg tudjuk valósítani az elképzeléseinket, akkor igen. Nagyon fontos előrelépés, hogy a Millenárison lesz próbatermünk, ami a Várban hiányzott. Sokkal könnyebben meg fogjuk tudni valósítani a szabadtéri programjainkat, hiszen egy park közepén van a Millenáris Teátrum. Sokkal könnyebb megközelíteni a parkot, mint feljönni a Várba. Ezek mindenképp pozitívumok.

hvg.hu: Nagy hangsúlyt fektetnek a jövendő nézők kinevelésére, sok gyerekeknek szóló darabot tűznek műsorra, beavató színházi programot futtatnak. Ez marad a jövőben is?

E. P.: Ez egy fontos missziónk, igen. Havonta 10-15 előadásunk van kifejezetten gyerekeknek. Mindenféle táncműfajba – a néptánctól a kortárs táncig – belekóstolhat a jövő Táncszínházba járója. Ez így lesz a jövőben is. Van óvodásoknak szóló és tizenéveseknek szóló bérletünk, van egy Táncfúzió nevű táborunk, amelyet mindkét korosztálynak megrendezünk nyáron és most októberben is.

hvg.hu: Ki tud emelni a mostani ideiglenes évad programjából néhány darabot?

E. P.: Szeptemberben a Hagyományok Házában a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes és a Botafogó Táncegyüttes előadásait. A MOM Kulturális Központban az L1danceFest-tel közös szervezésben kortárs izraeli táncestet szervezünk. A Várkert Bazárban a hazai kortárs táncélet alkotóinak (Bozsik Yvette Társulat, PR-Evolution Dance Company, Budapest Táncszínház) lesznek produkciói. A MÜPA Fesztivál Színházába kilenc, egészen különböző műfajú táncelőadást viszünk, köztük a Szegedi Kortárs Balett, a Magyar Állami Népi Együttes, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes (volt Honvéd Táncszínház) előadásait. Októberben pedig öt új bemutatónk lesz.

hvg.hu: Mi lesz a nyitóelőadás 2015 szeptemberében a Millenárison?

E. P.: Elkezdtünk már ezen gondolkodni, de még nem döntöttünk.