2012. november. 10. 18:33 MTI Utolsó frissítés: 2012. november. 10. 18:17 Kult

Megértést kért a kulturális élet szereplőitől az államtitkár

A kulturális államtitkár szerint az elmúlt hónapban bejelentett zárolások szükségesek a stabil költségvetéshez, s azt várja a kulturális élet szereplőitől is, hogy értsék meg: Magyarország jelenlegi helyzetében az államháztartás egyensúlya a legfontosabb.

L. Simon László szombati, Kőbányán tett látogatásán arról beszélt: a kormány legnagyobb érdemének tartja, hogy az elmúlt két évben tudta tartani a költségvetési hiánycélt, nem engedte, hogy az állam és az önkormányzatok még jobban eladósodjanak, az adófizető polgárok és vállalkozások még súlyosabb adósságcsapdába kerüljenek. Kiemelte: mindezt az előző kormány terhes öröksége ellenére sikerült megvalósítani.    

Az államtitkár kijelentette: minden nehézség, így például az európai politikai-gazdasági környezet ellenére Magyarország elmondhatja, hogy két év alatt csökkentette államadósságát, stabilizálta költségvetési helyzetét, és ezt hitelt érdemlően fel tudja mutatni az Európai Unió felé.

Szólt arról, hogy a stabilitáshoz továbbra is komoly erőfeszítések kellenek, ezt szolgálják az elmúlt hónapban bejelentett zárolások is. Jelezte: a kulturális életből számos kritikát kapott emiatt, és nehezen éli meg, amikor arra érdemeseknek nem adhatja oda a kért támogatást, viszont minden művésztől, alkotótól, a szellemi élet meghatározó szereplőjétől azt várja, hogy értse meg a helyzetet. Adósságból nem lehet tovább finanszírozni az országot – mutatott rá.    

L. Simon László kitért arra is, hogy két igazság létezik egymás mellett. Egyrészt az elmúlt két évben mindig kevesebb pénzt fordítottak a kultúrára, mint amennyit az érintettek szerettek volna, másrészt mindig többet költöttek a kultúrára, mint amennyi valójában rendelkezésre állt. Utóbbi azt jelenti – tette hozzá -, hogy számos kulturális értéket a költségvetési egyensúly további romlásának árán hoztak létre. Úgy vélte: ebből a kettősségből le kell vonni a tapasztalatokat és érvényesíteni kell a későbbi döntésekben.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.