Kult Kósa András - Szabó Imre 2012. március. 03. 13:31

„Hívd a rendőrséget, a bank viszi a pénzünket" – interjú a Movits! énekesével

Mi köze van a svéd munkanélküli ellátásnak az ország zenei sikereihez? Hogy lehet világhírűvé válni svéd dalszövegekkel? Az A38 hajón adott koncertjük után rátörtünk a Movits!-ra az öltözőben, és Johan Jivin’ Rensfeldtel beszélgettünk.

hvg.hu: Az IKEA, a jégkorong, a Sony Ericsson és Zlatan Ibrahimovic mellett ti vagytok Svédország egyik legnépszerűbb export terméke. Milyen érzés?

Johan Jivin' Rensfeldt: Hát ez azért túlzás, de ha ezt így gondolják páran, annak nagyon örülünk, és teljesen fel vagyunk dobva a mai koncerttől is, az emberek úgy táncoltak, mint az őrültek, igazán frenetikus volt a hangulat.

hvg.hu: Svédül énekeltek, gondoltátok, hogy ilyen népszerűek lesztek majd külföldön is?

J.J.R.: Nem, egyáltalán nem. Amikor eldöntöttük, hogy svédül fogunk énekelni, akkor ezzel együtt azt is gondoltuk, hogy okés, Svédországban remélhetőleg népszerűek leszünk, talán eljutunk majd rendszeresen Norvégiába, vagy Dániába is, de hogy három éven belül egész Európát végigturnézzuk, hogy Japánban játszunk, az egész világon ismernek minket, ez meg sem fordult a fejünkben. Egy kisvárosból indultunk, emlékszem, én már az első stockholmi koncertünk előtt is kivoltam, hogy „Úristen a fővárosba megyünk játszani!”.

www.wikipedia.org

hvg.hu: A svéd zeneipar azért rendszeresen termel világsztárokat, holott a svéd piac önmagában kicsi. Szerinted mi lehet a siker titka?

J.J.R.: Az egyik tényező mindenképpen, hogy a svéd közönség nagyon igényes. Talán, ha Svédországban be tudsz futni, akkor mindenhol képes vagy rá. És biztos szerepe van az éghajlatnak is: az év nagy részében sötét van és hideg, valamit csak kezdeni kell magaddal, hát zenélsz.

hvg.hu: Vagy iszol.

J.J.R.: Persze, azt is. Egyébként erre is remek alkalom egy turné. Például a magyar pálinkák nagyon finomak. De az oktatásnak is lehet szerepe: az állam erősen támogatja például a zenek képzést az iskolákban, sokan tanulnak valamilyen hangszeren. Persze a jobboldali kormány ezt is megvágta. Van, aki szerint a munkanélküli ellátásnak is van szerepe: ha hat hónapot dolgozol, már jogosult vagy rá, nem rossz pénz, otthon vagy, valamit kezdeni kell magaddal, zenélsz. Nem tudom, hogy ez igaz-e, de lehet benne valami. Svédország kreatív ország szerintem, a svéd divat, a svéd dizájn is híres, remélem azért, mert jó ízlésünk van.

hvg.hu: Közéleti tartalmúak a szövegeitek, a válságra is reflektáltok valahogy?

J.J.R.: Szeretünk arról énekelni, ami körülöttünk van, ami történik velünk. A Balaclavaboogie című számunk például a válságra is reflektál valamennyire, arról szól, hogy jobb üzlet bankot alapítani, mint kirabolni egyet. „Hívd a rendőrséget, a bank viszi a pénzünket!” – ez erről szól, és a válság is erről szól. Szeretem a közéleti, politizáló zenét, de azt már nem, ha meg akarják mondani nekem, miről mit gondoljak, mit csináljak. Az ilyen mindig gyanús. Ki vagyok én, hogy ezt másoknak megmondjam? Csak azt mondjuk el, ami szerintünk rossz.

hvg.hu: Nagyon sokat koncerteztek, hogy bírjátok?

J.J.R.: Tényleg sokat, tegnap Pécsen voltunk (ami azért is érdekes hely nekünk, mert a skandináv orvosok fele ott tanult), holnap Bécsbe megyünk, egész tavasszal Európában turnézunk majd, nyáron meg jönnek a fesztiválok, ezeken is ott leszünk természetesen. De most már sajnos választanunk kell, mert vagy turnézunk, vagy otthon játszunk, pedig nagyon szeretjük a hazai közönséget is.

hvg.hu: Hogy éreztétek magatokat a koncerten?

J.J.R.: Ez volt az egyik legjobb klub koncertünk eddig, túlzás nélkül állíthatom. Egyrészt a szervezés nagyon profi volt, másrészt a helynek is van egy nagyon sajátos atmoszférája. Hallottuk, hogy a világ legjobb bárjának választották, kíváncsiak voltunk, nem csalódtunk. De persze a legfontosabb a közönség. Mondtuk is magunknak, hogy ha Budapesten hétköznap este ilyen bulik vannak, mi lehet szombaton?

Címkék
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.