Kult Lukács Andrea 2012. február. 10. 19:00

Eurovízió: Király kontra The Király's

Szombaton eldől, ki képvisel minket az Eurovíziós Dalfesztiválon Bakiban. A második elődöntő után mi Királyékat láttuk a legjobbnak, mint akik a hazai választékból eséllyel indulhatnak a versenyen, amely - minden kritika ellenére - a legnézettebb popesemény a világon. De tényleg a Király-drill lenne a nyerő? Öt érv mellettük, öt ellenük.

Pro: Királyék a királyok

1. Nem csupán misztikus értelemben rendelkezik jó energiákkal a hármas szám. Nem csak mi, magyarok ismerjük a királyok és a hármas szám szoros kapcsolatát, a három királyok bibliai analógiáját nem kell külön magyarázni. Lindát, Viktort és Bent az égiek is arra teremtették, hogy képviseljék Magyarországot, sőt hogy akár elhozzák a fődíjat, amire magyarnak még esélye se volt.

2. És ahogy ezt már leírtuk a műsor utáni értékelésünkben: a testvérhármas jó téma, nem beszélve arról, ikerpárral megspékelve nem csupán a színpadon néz ki jól az együttes. Gondoljunk a Két Lottira, az Olsen tesókra, vagy De Vito és Schwarzenegger megnyerő történetére. A produkcióhoz tartozó promóciós hercehurcához tökéletes a családi „hármónia”.

3. Királyékban azért is bízhatunk, mert nem fogja őket letaglózni a showbiznisszel járó nyomás, az a stressz, ami Wolf Katin kifogni látszott tavaly Düsseldorfban. Erre lettek ők trenírozva, az anyatejjel együtt szívták magukba, és még az angolt is anyanyelvi szinten bírják, ezért nem vesz el fölös energiát az akcentuson való gyötrődés.

4. Énekelni is megtanultak, legalábbis háromból ketten. Linda torka bírja majd a nagyszínpadot. Viktor itthon megnyert egy Megasztárt, de a külföldi nézőknek is kellemes meglepetés lesz, hogy a rapbetétet előadó fiúcska hirtelen dalos pacsirtává válik. Ez nem jellemző ebben a műfajban: ha valaki dallamra szövegel, az általában képtelen makulátlanul énekelni. Viktornak ez is megy.

5. Három perc. Ennyi áll rendelkezésre a színpadon. Akkor lesz ütős az előadás, ha profin felépítik: hamar be kell röccennie – minimum harminc másodpercen belül –, aztán kell valami, ami fenntartja az érdeklődést, és a végére sem szabad ellaposodnia. Ezt az Untried című dalnál éreztük a leginkább megvalósulni, 00:28-nál berobban és végig tartja az ívet.

Kontra: The Király’s?

1. Király Linda impozáns jelmeze a pro listát erősíti, a kezébe adott gitár azonban gyengíti a thriller-hatást. A kirobbanó hangjához, és a fonott csúszda taréjhoz az illene, hogy tépi a gitárt, vagy legalábbis megpörgeti egyszer a nyaka körül, esetleg a fogával, és a nyelvével izgatja a húrokat. Ehhez képest, kicsit esetlenül penget. Béna. Ha nem megy, nem kell erőltetni. Ilyen erővel egy csapkodó kakast is foghatna.

2. A fiúk koreográfiáján is van mit csiszolni. A már rég nem kúl térdroggyantások és flegma karlendítések helyett mozoghatnának egyszerre, ha nem is az egész előadás alatt, de amíg nővérük kiereszti a hangját. Linda is produkálhatna valami látványosabbat a tesók szövegelése közben, még ha nehéz is mozogni ebben a hacukában. Viktor szólama alatt Ben és Linda jobban összehangolódhatnának.

3. Nem egészen érthető a háttérénekesek jelmezkoncepciója. Mit akarnak szimbolizálni a kártyaemberkék? Erre semmi szükség, mert elvonja a figyelmet a hármasról.

4. Ben rappelése kissé sántít. A szárnypróbálgatása látványos, de még jóval kevesebbre képes hangban és előadásban, mint a két, nagymúltú és komolyabb színpadi tapasztalattal rendelkező testvér.

5. A név: The Király’s? Ezt nem lesz egyszerű beadni az azerbajdzsáni műsorvezetőknek. Wolfnak egyszerűbb dolga volt, tökéletesen passzolt a német nyelvterületre farkast jelentő vezetékneve. A vesszők, a pontok és az aposztrófok tolulása a Királyok esetében semmi jót nem ígér a bakis felkonfra.

A Dal című műsort holnap élőben közvetíti az m1 és a Duna World 20:15 perces kezdettel.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.