2012. január. 22. 15:48 MTI Utolsó frissítés: 2012. január. 22. 15:43 Kult

Sebestyén Márta kapta a Kölcsey-díjat

Sebestyén Márta énekművész kapta idén a Kölcsey Ferenc-emlékplakettet; az elismerést a magyar kultúra napja alkalmából megtartott ünnepi megemlékezésen adták át vasárnap a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Szatmárcsekén.

A társaság által 1995-ben alapított elismerést a magyar művésztársadalom azon képviselői kaphatják meg, akik életművükkel nagyban hozzájárultak a hazai és az egyetemes kultúra gazdagításához. Az elmúlt évben Görömbei András irodalomtörténész, esszéíró, korábban pedig Jankovics Marcell filmrendező, Szabó Dénes karnagy, Szilágyi István író és Nagy Gáspár költő kapta meg a kitüntetést, de a díjazottak között volt Makovecz Imre építész és Csoóri Sándor költő is.

A község zsúfolásig megtelt református templomában megtartott ünnepségen a Kölcsey-emlékplakettet Jánosi Zoltán, a Kölcsey Társaság elnöke, a Nyíregyházi Főiskola rektora adta át a népdalénekesnek. Sebestyén Márta - Kodály Zoltán egykori tanítványa - 1991-ben kapta meg a Liszt-, majd 1999-ben a Kossuth-, 2003-ban a pedig a Prima Primissima-díjat. A világhírű énekest Olaszországban a Diploma alla Carriera és a Chinciano Fellini-díjban részesítették, emellett énekelt a több Oscar-díjjal kitüntetett Angol beteg című filmben és a Deep Forest Grammy-díjas világzene albumán is.

Az ünnepség keretében megtartott ökumenikus istentiszteleten igét hirdetett Bölcskei Gusztáv református és Beer Miklós római katolikus püspök. A templomi szertartás után az ünnepség résztvevői a helyi református temetőbe vonultak át, ahol megkoszorúzták Kölcsey Ferenc síremlékét. A magyar kultúra napját 1989 óta ünneplik január 22-én annak emlékére, hogy a kézirat tanúsága szerint Kölcsey Ferenc 1823-ba ezen a napon fejezte be Szatmárcsekén a Himnuszt.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.