Pulitzer-évforduló: fiatal újságírókat díjaztak Makón
A Pulitzer Szülővárosa Díjat Kovács Anikó és Schmalcz Attila kapta az idén Pulitzer József halálának századik évfordulója alkalmából.
A makói önkormányzat és a Magyar Újságírók Országos Szövetsége ötödik alkalommal írt ki tehetségkutató pályázatot 18 évesnél fiatalabb, illetve 18 és 25 év közötti fiataloknak. Az országos versenyre harminc diák több mint hatvan pályamunkát adott be.
Schmalcz Attila Esőember-jelenség egyes szám első személyben című munkájával érdemelte ki az ifjúsági kategória első díját. A szerző a Bonyhádi Oktatási Nevelési Intézmény Arany János Gimnáziumának tízedikes magántanulója.
A felnőttek közül Feltűnők című írásával Kovács Anikó nyerte el az elismerést. Az alkotó a Budapesti Kommunikációs Főiskola kommunikáció- és médiatudomány szakának elsőéves mesterszakos hallgatója.
Idén a felnőtt kategóriában két különdíjat is kiosztottak. Az egyiket a Nyíregyházi Főiskolán júniusban végzett Gáncsos Kármen Meztelen lelkek tánca, a másikat a Debreceni Egyetem mesterszakos diákja Sándor Alexandra Valéria Molnárék reménysége "Erázmuszban" című írása érdemelte ki.
A makói születésű Pulitzer József 1863-ban, 16 évesen hajófűtőként vándorolt ki Amerikába; részt vett a polgárháborúban, később újságíró lett. 1869-ben megkapta az amerikai állampolgárságot, és hamarosan St. Louis legnagyobb lapkiadója lett. 1883-ban New Yorkban megvásárolta a csőd szélén álló The World című újságot, és rövid idő alatt a legnépszerűbb, legjövedelmezőbb napilappá tette. Joseph Pulitzer volt az amerikai kongresszus első magyar származású tagja. Ő alapította az amerikai újságíróknak adható legrangosabb szakmai kitüntetést, a nevét viselő díjat.
Halálának századik évfordulóján a tengerentúlon is megemlékeznek Pulitzerről. A Los Angeles-i magyar főkonzulátus emlékszemináriumot tartott pénteken "Pulitzer és öröksége" címmel. A hét elején arról számoltunk be, hogy a LIFE magazin az egyik legfontosabb magyarok között sorolta fel a Joey, the German néven is becézett magyar kiadót.